Dwie polskie firmy przyczynią się do lepszej obserwacji kosmosu
Firma N7 Space z Warszawy oraz ITTI z Poznaniu rozpoczęły współpracę przy tworzeniu oprogramowania dla Extremely Large Telescope (ELT), czyli najdokładniejszego jak dotąd „oka na niebo”, budowanego obecnie w Chile przez Europejskie Obserwatorium Południowe.
ELT dzięki wyjątkowej specyfikacji nie tylko będzie w stanie stworzyć 16 razy ostrzejszy obraz niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a, ale również przechwycić 25 razy więcej światła niż obecnie największy na świecie teleskop optyczny - VLT (Very Large Telescope).
W powodzeniu przedsięwzięcia pomogą również dwie polskie firmy – N7 Space oraz ITTI, które od marca 2023 roku uczestniczą w rozwoju centralnego oprogramowania sterującego teleskopem oraz jego podsystemami (Central Control System).
Jak zaznacza N7 Space w komunikacie prasowym, podjęta współpraca jest wynikiem wygranego przetargu, w którym dwie polskie firmy złożyły wspólną ofertę.
Zaangażowanie polskich podmiotów ma duże znaczenie w powodzeniu przedsięwzięcia, gdyż Centralny System Kontroli (CCS) ma za zadanie integrację wielu systemów kontroli, w tym zarówno czujników elektromechanicznych, jak i wykrywania obiektów na niebie. N7 Space zaznacza, że centralnym elementem CCS jest podsystem sterowania lustrem Telescope Realtime Executor (TREx), który odpowiada za stabilizację obrazu i korekcję szumów.