reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IPT Fiber
Przemysł elektroniczny |

Polska firma inwestuje ok. 110 mln zł w badania światłowodów

9 maja w Lubartowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu firmy IPT Fiber. Budową zajmie się Strabag, europejska spółka budowlana założona w 1835 roku w Wiedniu.

IPT Fiber podkreśla w aktualnościach na swojej stronie internetowej, że powstające będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie ośrodków zajmujących się rozwojem technologii światłowodowych nowej generacji.

Koszt całkowity inwestycji wyniesie ok 110 mln zł, z czego ponad 51 milionów złotych to kwota dofinansowana ze środków publicznych, pisze IPT Fiber na swojej stronie. Ukończenie budowy zaplanowano na koniec 2023 roku, zaś rozpoczęcie działalności na pierwszą połowę 2024 roku. 

W nowym centrum zatrudnienie znajdzie 50 osób. Rozpoczęcie rekrutacji zaplanowano na maj 2023 roku. 

„Każda inwestycja w nowe technologie na Lubelszczyźnie bardzo mnie cieszy. Jako województwo wciąż goniące inne regiony Polski czy Unii Europejskiej potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań, które – o czym jestem przekonany – będą magnesem dla kolejnych potencjalnych inwestorów. Rozwój sieci światłowodowej to przyszłość i my, jako samorząd województwa, chcemy być jej częścią.” – mówił w trakcie uroczystości Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Jak zaznacza IPT Fiber, w Lubartowie będą opracowywane i wytwarzane światłowody specjalne, w tym również wielokrotnie nagradzany polski światłowód siedmiordzeniowy, który zapewnia siedmiokrotnie wyższą przepustowość niż powszechnie stosowane standardowe światłowody telekomunikacyjne. Należy podkreślić, że światłowód opracowany przez polską spółkę  rekordową prędkość przesyłu danych podczas międzynarodowych testów. IPT Fiber widzi w nim potencjał, by stał się polską odpowiedzią na globalne potrzeby w transmisji danych.

„Spełniają się marzenia polskich naukowców, a początki ich badań nad światłowodami sięgają lat 70-tych oraz Lublina i UMCSu. Spełniają się również oczekiwania operatorów telekomunikacyjnych w zakresie radykalnego zwiększenia pojemności sieci i jakże istotnego w tych czasach, bezpieczeństwa transmisji danych oraz technologii przyjaznej dla środowiska. Rozpoczynamy budowę obiektu najnowocześniejszego w Europie, pozwalającego prowadzić kluczowe badania światłowodów specjalnych łączących: rekordową i bezpieczną transmisję z możliwością pozyskiwania danych z otoczenia, takich jak temperatura czy naprężenia, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jestem przekonany, że profesjonalizm i międzynarodowe doświadczenie w realizacji obiektów strategicznych przez firmę Strabag, zagwarantuje wysoką jakość zarówno części budowlanej jak i technologicznej naszej inwestycji oraz terminowe wykonanie.” – podsumował w trakcie spotkania w urzędzie miasta Lubartów, Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber.

Centrum, które będzie budowane przez firmę Strabag, będzie składało się z dwukondygnacyjnej części administracyjno-biurowej wraz z pomieszczeniami technicznymi o wysokości ok. 8 metrów, a także jednokondygnacyjnej hali produkcyjno-badawczej wraz z wieżą o wysokości przekraczającej 16 metrów. W ramach inwestycji powstaną hale wytwarzania szkła oraz laboratorium optyczne. 

© IPT Fiber | Wizualizacja Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu IPT Fiber w Lubartowie

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama