reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© BioCam
Nauka i technologie |

Rewolucyjna polska firma z kolejnym dofinansowaniem

Wrocławska firma BioCam pozyskała 2 mln zł od funduszu Level2 Ventures na dalszy rozwój kapsułki endoskopowej wspieranej AI, podaje portal Mam Startup.

BioCam jest firmą z branży medtech, która opracowała zdalny i bezbolesny system do diagnostyki i monitorowania zdrowia układu pokarmowego przy pomocy smart-pigułki, która jest napędzana AI.

Polską firmę wsparł do tej pory m.in. fundusz inwestycyjny LT Capital czy inwestor Dawid Urban. Portal Mam Startup pisze, że od 2020 roku BioCam pozyskało z zewnętrznego finansowania około 10,5 mln zł. 

„W Level2 Ventures jesteśmy przekonani, że BioCam ma ogromny potencjał rynkowy zarówno w Polsce jak i na świecie. Precyzyjne i bezbolesne badanie układu pokarmowego z wykorzystaniem potencjału AI, ma szansę znacząco zmienić sposób, w jaki dzisiaj postrzegamy opiekę zdrowotną i przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia wielu ludzi. Jednocześnie ambitne plany rozwojowe spółki oraz potencjalne wejście w nowe wertykały poparte zaangażowanym i doświadczonym zespołem, istotnie zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu. Liczymy, że dzięki wsparciu Level2 Ventures zarówno w obszarze strategicznym jak i kapitałowym, znacząco przyspieszymy realizację planów spółki” – mówi cytowany przez portal Mam Startup Piotr Pawłowski, partner zarządzający w Level2 Ventures.

Opracowany przez BioCam system pozwala na bezbolesne zbadania całego układu pokarmowego, nawet w warunkach domowych. Wspierana sztuczną inteligencją kapsułka endoskopowa jest precyzyjnym narzędziem, które pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości przewodu pokarmowego, a co istotne, również nowotworów złośliwych. 

Portal Mam Startup zaznacza, że wraz z kapsułką endoskopową, firma opracowała system analizy obrazowej wspierany AI, który umożliwia automatyczną detekcję zmian patologicznych oraz wspiera lekarza w procesie diagnostycznym. 

„W tej chwili jesteśmy w trakcie eksperymentów medycznych technologii- pilotażowe badania są prowadzone na pacjentach-ochotnikach pod nadzorem doświadczonych lekarzy w jednej z czołowych wrocławskich placówek medycznych. Testowanie endoskopii kapsułkowej w warunkach rzeczywistych pozwala na bieżąco modyfikować oraz optymalizować parametry rozwiązania. Do końca przyszłego roku planujemy przebadać co najmniej 200 pacjentów w Polsce i za granicą podczas eksperymentów medycznych oraz badań klinicznych. Jesteśmy przekonani, że taka skala badań pozwoli na doprecyzowanie bieżących parametrów urządzenia przed wejściem na rynek komercyjny. Dodatkowo prowadzimy rozmowy z korporacjami branżowymi w zakresie potencjalnej, wspólnej komercjalizacji rozwiązania oraz ustalamy szczegóły planowanych pilotaży” – mówi cytowany przez portal Mam Startup Maciej Wysocki, CEO oraz współzałożyciel BioCamu.

Wrocławska spółka stara się uzyskać certyfikacje medyczne CE oraz FDA, co pozwoliłoby na wdrożenie tego bezbolesnego i przełomowego systemy endoskopowego na rynek komercyjny. 

BioCam rozważa również wejście na rynek weterynaryjny, który nie charakteryzuje się tak silnymi restrykcjami. Badania kliniczne z ekspertami weterynarii zaplanowano na drugą połowę 2023 roku. 

„Brak regulacji prawnych w obszarze zwierząt domowych może spowodować, że jeszcze przed wdrożeniem systemu endoskopowego dla ludzi zobaczymy komercjalizację kapsułki endoskopowej dla czworonogów” – cytuje Macieja Wysockiego, CEO BioCam, portal.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama