reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MLSystem
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka chce zostać wiodącym dostawcą rozwiązań BIPV

ML System rozszerzyło strategię rozwoju o nowe produkty oparte o technologię kwantową. W związku z tym spółka zamierza zainwestować w latach 2023-2024 ok. 120 mln zł w produkcję ceramicznych dachówek fotowoltaicznych oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych, a dzięki rozszerzeniu portfolio o nowe produkty oczekuje dodatkowej sprzedaży w kwocie nie mniejszej niż 200 mln zł rocznie, przy atrakcyjnym dwucyfrowym poziomie rentowności EBITDA – poinformowano w aktualnościach.

ML System ma na celu zostanie wiodącym dostawcą kompleksowych rozwiązań BIPV w Europie. Jak czytamy w aktualnościach, zgodnie z planem inwestycyjnym, polska spółka zakłada osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych w szacowanej wysokości do 50 tys. m2 w drugiej połowie 2025 r. ML System przewiduje sfinansować inwestycje ze środków własnych, planowanych grantów, a także za pomocą kredytów bankowych i instrumentów dłużnych, w tym umów leasingowych. Spółka planuje również pozyskać ok. 70 mln zł z emisji akcji, którą zaplanowano po uzyskaniu zgody akcjonariuszy podczas WZA zwołanego na 26 maja 2023 r.

„Zamierzamy wykorzystać sprzyjające warunki zewnętrzne, aby zdynamizować rozwój i w horyzoncie średnioterminowym stać się prekursorem wdrożeń innowacyjnych produktów rozszerzających naszą ofertę BIPV i jednocześnie wiodącym dostawcą kompleksowych rozwiązań BIPV w Europie. Zidentyfikowaliśmy renomowanych, europejskich producentów materiałów budowlanych i pokryć dachowych, jako partnerów zapewniających dystrybucję nowych produktów. Prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma podmiotami na temat potencjalnej współpracy komercyjnej. W zakresie formalnym i prawnym nowe produkty posiadają dopuszczenia do stosowania oraz spełniają wymagania w obszarze norm fotowoltaicznych i budowlanych” – mówił w komunikacie prasowym Dawid Cycoń, prezes ML System.

ML System, w związku z realizacją swojej strategii, ma zakupić linię produkcyjną, której gotowość do rozruchu zaplanowano na drugi kwartał 2024 roku. Produkcja właściwa miałaby się natomiast rozpocząć w trzecim kwartale 2024 roku, a osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych w drugiej połowie 2025 roku. Spółka w aktualnościach podkreśliła, że wstępne informacje przekazane przez globalne koncerny budowlane wykazują, że popyt na nowe produkty szacowany jest na poziomie przewyższającym możliwości produkcyjne ML System. 

W związku z planowanym rozwojem, spółka z siedzibą w Rzeszowie planuje również zatrudnienie 120 osób.

Zgodnie z dotychczasowymi założeniami natomiast, ML System wciąż będzie prowadziło sprzedaż szkła powłokowego, w tym szyb z aktywną powłoką kwantową, a także innych komunikowanych projektów.

„Innowacyjne dachówki fotowoltaiczne i fotowoltaiczne płyty elewacyjne idealnie wpisują się w globalne trendy rynkowe dotyczące efektywności energetycznej w budownictwie, jednocześnie odznaczając się walorami estetycznymi i trwałością. Nowe produkty spółki są komplementarne wizualnie i sposobem montażu z tradycyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie. Mogą być z nimi w pełni zintegrowane, co razem z efektywnością kosztową i energetyczną będzie w naszej ocenie stanowić o ich przewadze konkurencyjnej względem dotychczasowych rozwiązań”– mówił dalej Dawid Cycoń.

ML System pisze dalej w aktualnościach, że wprowadzenie nowych produktów, jakimi są ceramiczne dachówki fotowoltaiczne oraz fotowoltaiczne płyty elewacyjne, podyktowane jest rosnącą świadomością w zakresie konieczności zwrócenia się ku źródłom odnawialnym, a przede wszystkim obecnymi i planowanymi zmianami legislacyjnymi. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama