reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© KUKA AG
Analizy |

Automatyzacja i robotyzacja fundamentem nowoczesnego przemysłu

Postępująca automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych jest nieunikniona. Dostrzegają to oczywiście analitycy, dlatego też w ostatnim czasie Instytut Sobieskiego opublikował raport na ten temat pt. „Polska (prawdziwie) cyfrowa – automatyka i robotyka przemysłowa” autorstwa Bartłomieja Michałowskiego.

Raport był podyktowany potrzebą zwrócenia uwagi polskich decydentów politycznych i ekonomicznych na fakt, że jeśli Polska chce dołączyć do grona najbogatszych państw, to - jak pisze Instytut Sobieskiego na swojej stronie - musi mieć na swoim terenie zarządy i centra badawcze najbardziej innowacyjnych firm, które tworzą produkty i rozwiązania kupowane przez klientów na całym świecie. Przede wszystkim Polska musi się również automatyzować i robotyzować, bo właśnie ten proces jest fundamentem nowoczesnego przemysłu.

Bartłomiej Michałowski przeanalizował wiele danych, z których wyciągnął interesujące wnioski. Zwrócił uwagę, że w 2021 roku w Polsce zainstalowano od 3 300 do 3 500 robotów przemysłowych. Taki wynik pozwolił się uplasować Polsce wśród 15 krajów o największym procentowym wzroście ich liczby. Mimo wszystko Polska ma jednak długą drogę przed sobą, ponieważ wskaźnik robotyzacji polskiego przemysłu jest dużo niższy w porównaniu do innych krajów rozwiniętych. 

Jeden z alarmujących wniosków był oparty na analizie polskich firm z branży automatyki i robotyki przemysłowej. Wynika z niego, że firmy te zajmują się przede wszystkim integracją rozwiązań technologii automatyki i robotyki pochodzących z innych krajów. Jak napisano: nie mamy żadnej dużej polskiej firmy produkującej roboty.
Bardzo pozytywnie oceniono natomiast nasze zaplecze intelektualne. Siłą i szansą polskiej gospodarki są inżynierskie firmy integrujące różne rozwiązania automatyki i robotyki przemysłowej – czytamy w raporcie. Bartłomiej Michałowski zwrócił również uwagę na to, że działania państwa powinny wspierać rozwój i potencjał firm integratorskich.

Instytut Sobieskiego zwrócił również uwagę w aktualnościach, że zidentyfikował 210 firm działających na polskim rynku automatyki i robotyki przemysłowej, które generują łącznie roczne przychody ze sprzedaży przekraczające 9 mld zł.

Podkreślono też, że stopień zrzeszenia polskiej branży automatyki i robotyki przemysłowej jest relatywnie niski, co przekłada się na trudność pozyskiwania danych dotyczących polskiego rynku. Analityk zauważył możliwość zaistnienia przyczyny takiego stanu rzeczy w niskim zaufaniu społecznym Polaków. Dlatego też pozytywnie oceniono udział w ankiecie Instytutu Sobieskiego największych polskich firm, których pozycja rynkowa jest ustabilizowana.

Dla porównania, pierwsza ankieta Instytutu Sobieskiego została sporządzona w 2022 roku. Wzięło w niej udział nie 210 firm, a 25, których łączny przychód wyniósł 1 049 mln zł. W dodatku 25% wyniku stanowił eksport.

Obiecująco wygląda również deklaracja firm, które wzięły udział w najnowszej ankiecie Instytutu Sobieskiego. Zdecydowana większość z nich podkreśliła, że wypracowane przez nich przychody zwiększyły się w 2022 roku, a połowa stwierdziła, że rynek, na którym działa zwiększył się. Bartłomiej Michałowski napisał zatem, że może to oznaczać, że turbulencje spowodowane zerwanymi łańcuchami dostaw w wyniku pandemii i wojny zahamowały dynamikę rozwoju rynku robotyzacji w Polsce.

„Polskie firmy inżynierskie mogą poprowadzić polski przemysł do przemysłu przyszłości, który liczy się globalnie. Mają wysokie kompetencje i doświadczenie, cenione przede wszystkim za granicą. W robotyzacji i cyfryzacji pomóc może wprowadzona tzw. podatkowa ulga robotyczna/ulga podatkowa na robotyzację. Potrzeba jednak więcej przemyślanych działań. I większego wsparcia ze strony państwa. Korea Południowa ma 1 000 robotów na 10 000 pracowników przemysłowych, Niemcy – 397, Czechy – 168, a Polska – 52. Ten dystans w robotyzacji musimy bardzo szybko nadrobić.” – pisze Bartłomiej Michałowski, Ekspert ds. Nowych Technologii w Instytucie Sobieskiego, a także Członek Zarządu.  

Temat robotyzacji i automatyzacji przemysłu jest szczególnie interesujący dla branży elektronicznej. Z tych też względów Evertiq postanowił zaprosić dr. Piotra Wiśniewskiego, twórcę DBR 77 Robotics sp. z o.o., na konferencję towarzyszącą Evertiq Expo Kraków 2023. 

Podczas swojego wystąpienia zatytułowanego „Praktyczne zastosowanie algorytmów AI w przedsiębiorstwie”, Piotr Wiśniewski zwróci uwagę na to, że galopujący postęp technologiczny wymusza na przedsiębiorstwach zmiany nie tylko w obrębie digitalizacji, ale także w obrębie nowego spojrzenia na metody i narzędzia wykorzystywane w prowadzeniu działalności biznesowej. Wiśniewski podczas swojego wystąpienia będzie mówił o tym, jak zrealizować proces 50% szybciej, 20% efektywniej i 30% taniej oraz podjąć optymalne decyzje w czasie rzeczywistym oraz o nowych technologiach wykorzystywanych w biznesie, korzyściach z wdrożenia algorytmów wspierających, a także o metodologii Lean 4.0.

Zapraszamy więc do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków 14 czerwca. Zarejestruj się już dziś, wstęp na Evertiq Expo jest darmowy.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama