NCAB Group zadowolone z wyników za IQ2023
„Jesteśmy zadowoleni, że w pierwszym kwartale 2023 roku wypracowaliśmy znacznie wyższe zyski niż w 2022 roku.” – mówi Peter Kruk, prezes i dyrektor generalny NCAB Group AB.
Dziś, 26 kwietnia, NCAB Group opublikowało raport okresowy za I kwartał 2023 roku. Wynika z niego, że sprzedaż netto była zgodna z poprzednim rokiem i wyniosła 1 146,4 mln SEK, czyli 460,73 mln zł. Natomiast sprzedaż netto w USD spadła o 10%.
O 12% spadła również liczna zamówień, do 1 029,6 mln SEK (413,79 mln zł). Spadek w USD wyniósł 21%. W raporcie zaznaczono, że na wielkość zamówień negatywnie wpłynęły wracające do normy krótsze czasy realizacji zamówień oraz wykorzystanie pozostałego portfela zamówień z 2022 roku. W przypadku porównywalnych jednostek, spadek liczby zamówień wyniósł 14% w SEK i 23% w USD. EBITA z kolei wzrosła o 26% do 183,7 mln SEK (73,83 mln zł), co oznacza marżę EBITA na poziomie 16%.
Jeśli chodzi o pozostałe wyniki, to wypracowano następujące wartości:
- Przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej - 201,9 mln SEK (81,14 mln zł).
- Zysk operacyjny - 172,6 mln SEK (69,37 mln zł).
- Zwrot z kapitału własnego - 43,8% .
- Zysk po opodatkowaniu - 125 mln SEK (50,24 mln zł).
W raporcie pojawiła się również informacja, że 10 stycznia 2023 roku zakończono transakcję nabycia całościowych udziałów w Bare Board Consultants we Włoszech.
„Jesteśmy zadowoleni, że w pierwszym kwartale 2023 roku wypracowaliśmy znacznie wyższe zyski niż w 2022 roku. W ciągu kwartału popyt ze strony klientów utrzymywał się na korzystnym poziomie. Liczba zamówień na nowe produkty oraz nowych klientów pozyskanych w ciągu kwartału była bardzo dobra. Niektóre sektory, takie jak automatyka przemysłowa i przemysł obronny, wykazały szczególnie silny wzrost.” – mówił w komentarzu do raportu Peter Kruk, prezes i dyrektor generalny NCAB Group AB. „Na przyjmowanie zamówień i sprzedaż negatywnie wpłynęły niższe ceny płytek PCB, spowodowane niskim poziomem wykorzystania mocy produkcyjnych w fabrykach azjatyckich. Był to przede wszystkim efekt słabszej aktywności biznesowej w Chinach w 2022 roku i na początku 2023 roku. W pierwszym kwartale widzieliśmy jednak wyraźne oznaki wzrostu działalności w Chinach, dlatego wierzymy, że ceny się ustabilizują.”
Peter Kruk zauważył również, że zarówno region nordycki, jak i europejski odnotowały silny wzrost, zaś spółki nabyte w ostatnich latach w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Norwegii dobrze się rozwijają pod względem sprzedaży i zysków. Nieco słabszy niż w zeszłym roku był jednak początek 2023 roku w USA. Producenci kontraktowi w Stanach Zjednoczonych wciąż dostosowują poziomy zapasów, co miało negatywny wpływ na przyjmowanie zamówień i sprzedaż. Natomiast w segmencie wschodnim, obejmującym głównie Chiny, NCAB zaczęło obserwować wyraźną poprawę aktywności klientów i przyjmowania zamówień, co dobrze wróży na najbliższe kwartały.