reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union
Biznes |

UE ma wkrótce osiągnąć porozumienie w sprawie chipów

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają wkrótce osiągnąć porozumienie w sprawie wielomiliardowego planu ożywienia przemysłu półprzewodników, czyli EU Chips Act.

Kraje UE i ustawodawcy mają spotkać się 18 kwietnia na comiesięcznej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, aby negocjować szczegóły finansowania ustawy, podała Agencja Reutera, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. 

W lutym ubiegłego roku Komisja Europejska ogłosiła Chips Act w celu zmniejszenia zależności UE od amerykańskich i azjatyckich półprzewodników. Decyzja ta podyktowana była zaistniałym globalnym niedoborem chipów, który zaszkodził lokalnym firmom.

Według źródeł, dotychczasowe rozmowy koncentrowały się na niedoborze 400 milionów euro (438 milionów dolarów), ale władzom wykonawczym UE wyłożyły większość środków.

Podczas gdy Komisja początkowo sugerowała, że finansowanie będzie dostępne tylko i wyłącznie dla fabryk najnowocześniejszych chipów, państwa członkowskie i ustawodawcy zdecydowali, żeby rozszerzyć ten zakres i objąć nim również starsze chipy oraz obiekty badawcze i projektowe, podała dalej agencja.

Jak czytamy na stronie Komisji Europejskiej, europejski akt w sprawie czipów ma zwiększyć konkurencyjność i odporność Europy w zakresie technologii i zastosowań półprzewodników oraz pomoże w osiągnięciu zarówno transformacji cyfrowej, jak i ekologicznej. Ma to nastąpić przez wzmocnienie wiodącej pozycji technologicznej Europy w tej dziedzinie.

Temat ten jest bardzo istotny dla całej branży, dlatego podczas Evertiq Expo Kraków 2023 Dennis Dahlgren dokona porównania europejskiego aktu z jego amerykańskim odpowiednikiem CHIPS Act. Redaktor w swoim wystąpieniu zwróci uwagę na podobieństwa pomiędzy ustawami, a także na ich kluczowe różnice. Wskaże również, jak niektóre kraje i regiony reagowały na zakrojone na tak szeroką skalę projekty półprzewodnikowe, a także jakie do tej pory przyniosły efekty. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama