reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Thales Alenia Space
Przemysł elektroniczny |

Thales Alenia Space wygrywa kontrakty na satelity

Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales i Leonardo, wygrała kontrakty z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na dostawę pierwszej partii sześciu małych satelitów z radarami z syntetyczną aperturą (SAR), a także na dostawę jednego satelity opartego na technologii optycznej dla włoskiej konstelacji obserwacji Ziemi, IRIDE.

Umowa na sześć satelitów SAR opiewa na 112 mln EUR, obejmuje również opcję na kolejną grupę czterech satelitów o wartości 75 mln EUR. Z kolei kontrakt na satelitę optycznego został podpisany na 30 mln EUR, z opcją zakupu dodatkowego satelity za 19 mln EUR.

IRIDE jest projektem rządowym, finansowanym przez włoski National Recovery and Resilience Plan (PNRR), zarządzany przez ESA we współpracy z włoską agencją kosmiczną ASI. Realizacja projektu przewidywana jest na 2026 rok. Należy dodać, że w ramach IRIDE opracowywana jest hybrydowa konstelacja różnych satelitów z dedykowanymi czujnikami obserwacji Ziemi.

Nowa konstelacja, oparta na wielu różnych instrumentach i technologiach, będzie obejmować od mikrofalowego obrazowania radarowego do czujników optycznych w różnych rozdzielczościach przestrzennych i w różnych zakresach częstotliwości.

Satelity mają zostać zbudowane we Włoszech pod ścisłym nadzorem Thales Alenia Space. Mają w w przyszłości dostarczyć cenne dane nie tylko naukowcom, którzy badają ewolucję warunków środowiskowych Włoch, ale także Obronie Cywilnej i innym organom administracji publicznej w celu przeciwdziałania niestabilności hydrogeologicznej oraz pożarom; ochronie wybrzeży, monitorowania infrastruktury krytycznej, jakości powietrza i warunków pogodowych. Co ważne, IRIDE dostarczy również dane, mające znaczenie dla rozwoju zastosowań komercyjnych w nowych firmach, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz w branży w sektorze geoprzestrzennym.

Zarówno satelity radarowe, jak i optyczne zbudowane są na modułowej platformie NIMBUS (New Italian Micro Bus), ważącej około 170 kilogramów. Zbudowany przez Thales Alenia Space, wysokowydajny NIMBUS może być produkowany w szybkim tempie i jest przeznaczony dla konstelacji o dużej liczbie powrotów i dużej pojemności.

"Opierając się na naszym wkładzie w główne programy obserwacji Ziemi, jesteśmy teraz kluczowym graczem w tym nowym i ambitnym projekcie, który wiąże się z utworzeniem unikalnej, innowacyjnej i całkowicie włoskiej konstelacji. Cieszymy się, że możemy podjąć się nowego wyzwania, które otwiera drogę do rozwoju nowych możliwości, zwłaszcza projektowania i produkcji małych i średnich satelitów, które są kluczowe dla gospodarki 'New Space'" – mówił w komunikacie prasowym Massimo Comparini, Senior Executive Vice President, Observation, Exploration, and Navigation w Thales Alenia Space.

Thales Alenia Space to założone w 2007 roku francusko-włoskie konsorcjum oferujące rozwiązania dla przemysłu kosmicznego.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama