reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SIA
Analizy |

Wizualizacja rosnącego ekosystemu półprzewodników w USA

Ekosystem półprzewodników w Stanach Zjednoczonych jest szeroki i zróżnicowany, nowa mapa przygotowana przez Semiconductor Industry Association (SIA) ilustruje prawie 500 placówek w 42 stanach, a wszystkie są częścią tego rozbudowanego ekosystemu.

Amerykański ekosystem półprzewodników składa się z producentów, dostawców oprogramowania do projektowania układów scalonych, IP, materiałów półprzewodnikowych i sprzętu produkcyjnego, a także działu badań i rozwoju, w tym partnerów uniwersyteckich z Semiconductor Research Corporation (SRC) i National Nanotechnology Coordinated Infrastructure (NNCI).

Badania SIA dotyczące ekosystemu półprzewodników w USA są prezentowane przy pomocy interaktywnej mapy. Podczas jej studiowania staje się jasne, że obszar produkcji półprzewodników w USA jest duży, a prawdopodobnie dużo większy niż wyobrażenia z tym związane większości ludzi. 

Obecnie w Stanach Zjednoczonych działają 102 zakłady produkujące półprzewodniki. Doliczyć do tego należy 17 zapowiedzianych zupełnie nowych inwestycji, a także 10 ogłoszonych projektów rozbudowy - wszystkie związane z produkcją półprzewodników.

Tym samym, jeśli spojrzymy całościowo na ekosystem półprzewodników w USA, to dostrzeżemy 474 zakłady, które zajmują się produkcją, wyposażeniem, materiałami lub badaniami i rozwojem. Ekosystem ten będzie jednak wciąż się rozrastał. Już teraz na horyzoncie pojawiło się 57 zapowiedzianych nowych projektów, a także projektów ekspansji.

Jak wskazuje SIA, inwestycje w nowe i rozbudowane projekty ekosystemu półprzewodników obejmują szereg działań niezbędnych do wzmocnienia krajowego ekosystemu chipów. Dotyczy to nowych, rozbudowanych lub zmodernizowanych fabryk w różnych segmentach półprzewodników (zaawansowane układy logiczne, pamięci, układy analogowe i starsze), zakładów produkujących sprzęt półprzewodnikowy, a także zakładów produkujących kluczowe materiały wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Evertiq informował wcześniej o dotychczas ogłoszonych inwestycjach w całym kraju – wszystkie w jakiś sposób związane z amerykańską ustawą CHIPS.

W poszukiwaniu zwiększenia zdolności produkcyjnych w USA, ogłaszano projekt po projekcie. Wszystko to działo się w zasadzie w czasie od wprowadzenia ustawy CHIPS wiosną 2020 r., a miesiącami po jej uchwaleniu w sierpniu 2022 r. 

Należy podkreślić, że w sumie w 19 stanach ogłoszono ponad 210 mld USD nowych inwestycji prywatnych, które miały na celu zwiększenie krajowych zdolności produkcyjnych.

"Ponad 50 nowych projektów ekosystemu półprzewodników zostało ogłoszonych w całych Stanach Zjednoczonych, w tym budowa nowych fabryk, rozbudowa istniejących zakładów, a także obiektów, które dostarczają materiały i sprzęt używany do produkcji chipów. 44 000 nowych miejsc pracy wysokiej jakości w ekosystemie półprzewodników w ramach nowych projektów, które będą sprzyjały wielu nowym miejscom pracy w całej gospodarce amerykańskiej" – pisze SIA w aktualizacji.


reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama