reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Program Evertiq Expo Kraków jest już gotowy

Kraków to jeden z najaktywniejszych ośrodków branży elektronicznej w Polsce. Na mapie miasta można znaleźć wchodzące z przytupem do świata biznesu startupy, prężnie rozwijające się średnie firmy o ugruntowanej pozycji, czy gigantów, którzy swoją silną pozycją na arenie międzynarodowej, stali się wizytówką całego kraju. W tegorocznej edycji Evertiq położy szczególny nacisk na jeden ważny segment rynku.

Według danych zgromadzonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), w 2021 roku w branży pracowało 62 500 osób, które zajmowały się produkcją zarówno komputerów, jak i innych produktów elektronicznych i optycznych. Evertiq Expo Kraków na przestrzeni lat odnotował wiele sukcesów w przyciąganiu zarówno dużych firm, jak i start-upów.

Jako że Evertiq bacznie przygląda się bieżącym wydarzeniom w branży i ogólnie na świecie, postanowiliśmy w tym roku przygotować program, który naszym zdaniem odzwierciedla obecną sytuację i dotyczy problemów, z którymi wszyscy musimy się bezpośrednio, bądź pośrednio zmierzyć. 

W czasie pandemii przemysł doświadczył wzmożonych trudności związanych z dostawami komponentów elektronicznych. Zmusiło to producentów elektroniki do zmiany sposobu pracy w łańcuchu dostaw. Dla dostawcy EMS, firmy Scanfil, wyzwania te były sygnałem do realizacji projektu "Zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw", którego celem było opracowanie narzędzia, które za pomocą liczb, danych i faktów przedstawiałoby ryzyko związane z poszczególnymi komponentami. Podczas Evertiq Expo Kraków firma podzieli się swoimi obserwacjami i zaprezentuje przykład, jak to, co niemierzalne stało się mierzalne.

Prawo konkurencji dla przedsiębiorców.

W 2009 roku Komisja Europejska nałożyła na Intel karę w wysokości 1,1 mld euro, a w 2014 r. Infineon Technologies AG został ukarany karą ponad 82 mln euro. Z kolei w 2019 roku kara w wysokości 1,49 mld euro została nałożona na Google. We wszystkich przypadkach kary te dotyczyły zakazanych praktyk ograniczających konkurencję.

Czym jednak dokładnie są praktyki ograniczające konkurencję, a także jakie są związane z nimi zagrożenia wynikające z ich stosowania? Czy można dopuścić się zakazanych praktyk przez przypadek, czy zawsze musi to być celowe działanie? Jakie są konsekwencje prawne takiego postępowania? Jaka odpowiedzialność grozi za ich stosowanie i czy odpowiedzialność ta dotyczy zawsze tylko przedsiębiorcy, a nigdy nie dotknie zarządzającego managera?

Na te ważne pytania postara się odpowiedzieć Maria Kanak, radca prawny i właścicielka Kancelarii Radców Prawnych, podczas swojej prezentacji na Evertiq Expo Kraków.

Automatyzacja procesu lutowania elementów przewlekanych THT dla mikro, małych i średnich firm

Rosnące koszty energii, zatrudnienia, materiałów i komponentów negatywnie wpływają na rentowność polskich firm elektronicznych i producentów OEM. Jednak automatyzacja, która może przynieść oszczędności, przyjdzie za darmo. Karol Sowa z Sowa Electronics postara się udzielić odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: ile kosztuje zakup oraz wdrożenie maszyny do lutowania selektywnego, a także po jakim czasie taka inwestycja może się zwrócić?

Kosmos to ostateczna granica

W ciągu niespełna dekady polski biznes kosmiczny rozrósł się do 73 firm, z których 70% jest rentownych. AGH Space Systems to interdyscyplinarna grupa inżynierów realizująca projekty z zakresu inżynierii kosmicznej. Podczas Evertiq Expo w Krakowie Jan Brzyk (AGH Space Systems, Lider zespołu łazika marsjańskiego, Akademia Górniczo-Hutnicza) oraz Mariusz Gibiec (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH) przedstawią zagadnienia związane z rozwojem systemów rakietowych o napędzie hybrydowym oraz na paliwo ciekłe, metodami wytwarzania paliw, możliwości wynoszenia ładunku badawczego, przeprowadzania eksperymentu i odzyskiwania rakiety. 

Co więcej, prelegenci pokażą również realizacje misji naukowych, rozpoznania terenu i autonomicznej nawigacji oraz wspomagania pracy i asysty dla astronauty, a także omówią eksperymenty przeprowadzane w stratosferze z użyciem balonów i gondoli ładunku badawczego. 

AI nigdy nie było gorętszym tematem

Galopujący postęp technologiczny wymusza na przedsiębiorstwach zmiany nie tylko w zakresie cyfryzacji, ale także w obrębie nowego spojrzenia na metody i narzędzia wykorzystywane w prowadzeniu działalności biznesowej. Nadszedł czas, aby przyjrzeć się tradycyjnym schematom w nowym świetle. Dr Piotr Wiśniewski, CEO Platformy DBR77, podczas swojej prelekcji opowie o praktycznych zastosowaniach algorytmów AI, zwróci uwagę, w jaki sposób firmy mogą realizować proces o 50% szybciej, 20% wydajniej i 30% taniej, a także jak mogą podejmować optymalne decyzje w czasie rzeczywistym.

Zostać dostawcą dla Departamentu Obrony USA i NATO

Sprostanie zwiększonym wymaganiom produkcji sprzętu wojskowego wymaga solidnej bazy przemysłowej ze zrozumieniem podstawowych zasad i przepisów związanych z procesami kontraktowymi Departamentu Obrony USA i NATO. Ron Farkas, Prezes Poland - US Operations, podczas swojej prezentacji omówi niektóre z podstaw, takie jak Federal Acquisition Regulations (FAR), model certyfikacji dojrzałości cyberbezpieczeństwa (CMMC) i umowy standaryzacyjne NATO (STANAG).

Suwerenność w dziedzinie półprzewodników – US Chips Act vs. EU Chips Act

Wąskie gardła w łańcuchu wartości półprzewodników, niedobory i sankcje, wywołały obawy o trwałość dostaw chipów. W tym kontekście, rządy coraz częściej starają się zapewnić bezpieczeństwo dostaw chipów. Chiny dla przykładu zaoferowały ogromne subsydia, aby zmniejszyć swoją zależność od importowanych chipów. Z kolei rząd USA zaproponował w zeszłym roku ogromne wsparcie, w celu wzmocnienia i zwiększenia swojej pozycję w branży. To wszystko miało działo się, gdy unijny odpowiednik nie został jeszcze oficjalnie uruchomiony. Amerykańska ustawa CHIPS już zaowocowała 200 mld USD prywatnych inwestycji w całym kraju.

Podczas Evertiq Expo Kraków 2023, Evertiq zaprezentuje porównanie amerykańskiej ustawy CHIPS z jej unijnym odpowiednikiem. Jak wyglądają na swoim tle? Jakie są pomiędzy nimi kluczowe różnice? Jak inne kraje i regiony zareagowały na te zakrojone na szeroką skalę projekty półprzewodnikowe? I co najważniejsze, jakie są ich dotychczasowe efekty? To są pytania, na które będziemy starali się odpowiedzieć. 

Równolegle z programem, pierwszy raz w historii Evertiq Expo, odbędą się warsztaty. Nie przegapcie okazji, by wziąć udział w operacyjnej i finansowej analizie opłacalności transformacji cyfrowej, czy też zgłębić temat lutowania selektywnego oczami praktyka.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama