Polska firma planuje ekspansję w Afryce?
Jeszcze w marcu Evertiq pisał, że polski producent dronów Prometheus SA rozpoczął współpracę w zakresie badawczo-rozwojowym z polską spółką od innowacyjnego druku 3D – Sygnis SA. Teraz Robert Drzewiecki w wywiadzie udzielonym ISBtech zdradził, że analizuje wejście z ofertą platformy dronowej do Afryki.
„Jesteśmy w fazie intensywnego budowania portfela zamówień w sektorze gazowym i energetycznym. Wygraliśmy już drugi przetarg w PGNiG oddział Orlen. Z Izbą Gospodarczą Gazownictwa będziemy współpracować przy standaryzacji zastosowań dronów w branży gazowniczej pod kątem ochrony, inspekcji i detekcji wycieków gazu. Prowadzimy rozmowy z Gaz Systemem, Gas Storage Poland oraz PSG. Gazownictwo to pierwszy sektor reprezentujący infrastrukturę krytyczną, który poważnie podszedł do tematu użycia dronów. Dla nas oczywiście te konkretne rozmowy potwierdzają strategię spółki w zakresie realizacji dużych projektów w obszarze profesjonalnych zastosowań dla dronów przemysłowych, których jesteśmy producentem” – powiedział w rozmowie z ISBtech Robert Drzewiecki, prezes Prometheusa.
Prometheus swoją ofertą trafił w lukę na rynku polskim, którą zdaje się umiejętnie wypełniać. Obecnie spółka z portfela JR Holding ASI, rozpoczyna kolejne rozmowy z firmami z branży energetycznej i kolejnictwa. Jak napisało ISBtech, w planach Prometheus ma również pokazy dla Grupy PKP i PGE, a z ich rozmowy z Robertem Drzewieckim wynika, że to nie koniec, a firma stawia przed sobą konkretne plany ekspansji na różnych kierunkach.
„Mamy ponadto list intencyjny z SatRev, w kwestii wspólnego oferowania obrazowania dla rolnictwa precyzyjnego. Przypomnę, że SatRev ma umowę z KOWR, dotyczącą wykorzystania satelitów dla rolnictwa. Chcemy wspólnie podnieść rangę zastosowania naszych rozwiązań do uszczegółowienia danych i cyfryzowania tego biznesu.” – zdradził w wywiadzie dla ISBtech Drzewiecki.
Potencjał Prometheusa dostrzegło również polskie MSZ, które - jak podało ISBtech – wpisało polską spółkę na listę podmiotów promowanych na międzynarodowych rynkach. Na początek wysuwa się Algieria z interesującym projektem, o którym głośno jest w mediach algierskich.
„Wraz z przedstawicielami ministerstwa spraw zagranicznych, ministerstwa rolnictwa i PAIH byliśmy na spotkaniu z rządem i biznesem Algierii. Nasza platforma dronowa może im bardzo pomóc w poszukiwaniu wody na pustyni. Poza tym Algieria jest uznawana za bramę na rynek afrykański.” – kontynuował rozmowę z ISBtech Robert Drzewiecki.