reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Broadcom
Biznes |

Przejęcie VMware przez Broadcom może zaszkodzić konkurencji?

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku twierdzi, że transakcja Broadcomu dotycząca zakupu VMware może doprowadzić do zmniejszenia liczby innowacji i spowodować wzrost kosztów części komputerowych używanych przez rząd, banki i telekomunikację.

Broadcom opracowuje i sprzedaje specjalistyczne komponenty sprzętowe - takie jak karty interfejsu sieciowego (NIC) i adaptery pamięci masowej - wykorzystywane w serwerach. VMware z kolei specjalizuje się w produktach i usługach z zakresu oprogramowania, w tym w oprogramowaniu do wirtualizacji serwerów. Do klientów VMware należą zatem największe banki, firmy telekomunikacyjne, brytyjskie departamenty rządowe, a także inne instytucje publiczne.

Podjęte wstępne dochodzenie Urzędu ds. Konkurencji i Rynku (CMA) dotyczyło tego, w jaki sposób transakcja zakupu VMware za 61 mld USD mogłaby wpłynąć na podaż tego oprogramowania i produktów sprzętowych oraz czy dałoby to firmie Broadcom możliwość stawiania konkurentów w niekorzystnej sytuacji.

CMA ustaliło, że VMware zajmuje czołową pozycję w dziedzinie oprogramowania do wirtualizacji serwerów i że kompatybilność z tym oprogramowaniem ma kluczowe znaczenie dla komponentów sprzętowych serwerów firmy Broadcom i jej konkurentów. W związku z tym CMA obawia się, że porozumienie mogłoby umożliwić firmie Broadcom negatywny wpływ na jej konkurentów poprzez uniemożliwienie im dostarczania komponentów sprzętowych kompatybilnych z VMware - takich jak karty NIC i adaptery pamięci masowej. Jednym słowem, wpłynęłoby na zmniejszenie konkurencji i znacznie ograniczyło wybór klientów.

Badanie wykazało również, że przejęcie mogłoby doprowadzić do uzyskania przez Broadcom poufnych informacji handlowych - takich jak szczegóły dotyczące nowych planowanych produktów - które jego konkurenci w zakresie sprzętu komputerowego dostarczają obecnie do VMware. Właśnie ta możliwość wywołała poważne obawy odnośnie tej transakcji. Zauważono, że mogłaby ona zaszkodzić innowacyjności poskutkować zmniejszoną liczbą aktualizacji produktów czy nowych funkcji dostępnych dla klientów.

"Obawiamy się, że ta transakcja może pozwolić Broadcomowi na odcięcie konkurentów od dostaw komponentów sprzętowych na rynek serwerów i doprowadzić do zmniejszenia innowacyjności w czasie, gdy większość firm chce szybkich, responsywnych i niedrogich systemów IT. Teraz to Broadcom musi odpowiedzieć na nasze obawy lub stanąć w obliczu bardziej dogłębnego dochodzenia” – powiedział w komunikacie prasowym David Stewart, dyrektor wykonawczy w CMA.

Amerykańska firma ma pięć dni roboczych na złożenie wyjaśnień w CMA, w których musi odnieść się do przedstawionych obaw. Następnie CMA rozważy, czy odpowiedzi będą wystarczające, by zaniechać zaistniałe obawy, czy wręcz przeciwnie, wtedy sprawa weszłaby na kolejny etap dochodzenia


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama