reklama
reklama
reklama
reklama
© Exyte
Przemysł elektroniczny |

Niemiecka firma stawia na Czechy

Założony w 1912 roku Exyte, jeden ze światowych liderów w dziedzinie projektowania, tworzenia i dostarczania sprzętu dla przemysłu zaawansowanych technologii, ogłosił ekspansję w Republice Czeskiej, w którą zainwestuje ponad 20 mln euro. W planach jest otwarcie dwóch nowych zakładów produkcyjnych Hostomicach koło Bíliny oraz w Žatecu.

Exyte, w związku z ogłoszoną ekspansją, zwiększy swoje zdolności inżynieryjne i produkcyjne w Czechach, a w ciągu najbliższych dwóch lat utworzy 200 nowych, wykwalifikowanych miejsc pracy.

Firma z siedzibą w Stutgarcie mierzy się obecnie z dużym wzrostem popytu, za którym powoli nie nadążają zakłady produkcyjne. Jak napisano w komunikacie prasowym, przestrzeń w obecnej lokalizacji w Krupce, niedaleko Teplic jest na wyczerpaniu, dlatego też spółka zależna Exyte Technology otworzyła drugi zakład w strefie przemysłowej Hostomice, około 50 km od granicy z Niemcami. W Hostomicach firma produkuje produkty dedykowane dla cleanroomów, głównie tych w Europie. Powierzchnia użytkowa tego nowego zakładu wynosi prawie 6 500 m². Przewiduje się utworzenie tu około 70 miejsc pracy.

Trzeci zakład produkcyjny w Czechach zapowiedziano w miejscowości Žatec, również w północno-zachodniej części Republiki Czeskiej. Amerykańska firma Fab-Tech, należąca do Grupy Exyte, wprowadzi się tam do nowego zakładu produkcyjnego latem tego roku. Na powierzchni ponad 9 000 m² będą wytwarzane opatentowane produkty inżynieryjne dla branży półprzewodnikowej. Rozpoczęcie produkcji spodziewane jest na jesień 2023 roku. W zakładzie w Žatecu przewiduje się utworzenie ok. 130 nowych miejsc pracy.

Exyte powód gwałtownego wzrostu popytu na swoje produkty widzi w trwającym boomie inwestycyjnym w branży półprzewodników. Jako że Unia Europejska chce zwiększyć swój udział w światowej produkcji chipów do 20%, to podjęte zostały kroki ku uchwaleniu EU Chips ACT, w ramach której inwestycje producentów półprzewodników mają być wspierane finansowo. Kilku producentów zapowiedziało więc już utworzenie nowych lub rozbudowę istniejących zakładów w krajach europejskich.

"Oczekuje się, że znaczenie Europy dla światowego przemysłu chipowego będzie rosło. Dzięki naszym produktom z północnych Czech będziemy zaopatrywali kluczowych klientów z branży półprzewodników, którzy budują najnowocześniejsze fabryki układów scalonych w Europie, a zwłaszcza w Niemczech." - mówił w komunikacie prasowym dr Wolfgang Büchele, prezes zarządu Exyte.

Exyte nie zamierza jednak tworzyć nowych miejsc pracy tylko w Hostomicach i Žatecu, ale przewiduje również zatrudnić dodatkowych pracowników w zakładzie produkcyjnym w Krupce, gdzie obecnie pracuje około 70 osób.

"W pierwszej kolejności poszukujemy pracowników, którzy są zainteresowani pracą w obszarach inżynieryjnych. Zatrudniamy nowych pracowników do obsługi giętarek i maszyn CNC oraz linii montażowych. Wymagają one wykwalifikowanych stanowisk w ekscytującym, szybko rozwijającym się i odnoszącym sukcesy środowisku" – mówiła w komunikacie Lucie Weberová, dyrektor zarządzający Exyte Technology w Czechach.

Exyte jest również obecne od 18 lat w Polsce, gdzie ma dwa oddziały – w Gdańsku i we Wrocławiu. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2