reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Ekoenergetyka
Przemysł elektroniczny |

Pierwszy w Polsce magazyn energii dla zajezdni autobusowej

2023 rok zaczął się dynamicznie dla Ekonergetyki. Ostatnio Evertiq pisał, że spółka z Zielonej Góry rozszerza swoją sieć dystrybucyjną, teraz możemy poinformować, że Ekoenergetyka dostarczyła MPK Łomża pierwszy w Polsce magazyn energii dla zajezdni autobusowej – EKO BESS.

Najnowsza realizacja Ekoenergetyki, EKO BATTERY ENERGY STORAGE SYSTEM, jest pierwszym w Polsce stacjonarnym, bateryjnym magazynem energii, który przeznaczono do pracy w zajezdni autobusowej MPK Łomża. 
EKO BESS został opracowany przez inżynierów z działu B+R Ekoenergetyki  we współpracy z BMZ, czyli dostawcy inteligentnych systemów zasilania oraz magazynowania energii w oparciu o technologię litowo-jonową, a także największego w Polsce producenta baterii litowo-jonowych. Opracowany system  magazynowania energii ma maksymalną pojemność 80,1 kWh. 

Jak pisze Ekoenergetyka w komunikacie, bateria zbudowana jest z ogniw wykonanych w technologii NMC gwarantującej obecnie najwyższą gęstość energii w komercyjnych systemach bateryjnych. Takie rozwiązanie umożliwia też stosunkowo wysoką dynamikę ładowania w okresach nadmiaru energii w mikrosieci zakładowej MPK Łomża wyposażonej w system fotowoltaiczny, a także rozładowanie energii z magazynu w okresie nocnym, kiedy system ten energii już nie generuje. 

Jako serce urządzenia wskazano autorski system operatorski SCADA skonfigurowany sprzętowo i programowo przez inżynierów Ekoenergetyki, który zapewnia bilansowanie mocy w danej mikrosieci. SCADA umożliwia ponadto wizualizację pracy mikrosieci z magazynem energii, stacjami ładowania i źródłami energii (PV, agregat, sieć dystrybucyjna) zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Rejestruje dane pomiarowe, alarmuje i ostrzega, a także posiada możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania i algorytmów sterowania. 
Przyjrzyjmy się parametrom tego magazynu energii:  

  •  pojemność maksymalna: 80,1 kWh
  • napięcie znamionowe: 669 V
  • maksymalny ciągły prąd ładowania: 116 A
  • maksymalny ciągły prąd rozładowania: 200 A
  • nadzór i zabezpieczenie na poziomie ogniwa, modułu i całej baterii
  • ciągłe monitorowanie parametrów ogniw z rejestracją błędów 

Należy dodać, że EKO BESS został zabudowany w klimatyzowanej obudowie betonowej oraz wyposażony w urządzenie gaśnicze do gaszenia baterii litowo-jonowych. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama