reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Samsung Electronics
Analizy |

Globalne przychody NAND flash odnotowują 25% spadek w 4Q22

Najnowsze badania TrendForce pokazały, że globalny rynek NAND Flash boryka się z osłabieniem popytu. Firmy starały się pozbyć zapasów, co w efekcie spowodowało spadek cen NAND Flash o 20-25%.

Najbardziej ucierpiały dyski SSD klasy korporacyjnej, których ceny spadły o 23-28%. Pomimo obniżenia cen przez producentów w celu zwiększenia popytu, klienci wciąż wahają się przed zakupem większej ilości komponentów w obawie przed nadmiarem zapasów. W rezultacie, sprzedaż bitów NAND Flash wzrosła zaledwie o 5,3%, a ASP spadła o 22,8%. Globalne przychody NAND Flash w 4Q22 wyniosły 10,29 mld USD, co stanowi spadek o 25% w stosunku do poprzedniego kwartału.

TrendForce podaje, że Kioxia i Micron odnotowały w 4Q22 zarówno spadek produkcji, jak i cen. Przychody Kioxia spadły o 30,5% ze względu na słaby popyt ze strony klientów komputerów PC i smartfonów oraz centrów danych, które ponownie przetasowują swoje zapasy. Micron wygenerował kwartalny przychód w wysokości 1,1 miliarda USD - co stanowi porażający spadek o 34,7% w stosunku do poprzedniego kwartału - co doprowadziło do drastycznego obniżenia wskaźnika wykorzystania mocy produkcyjnych fabryk. Na szczęście, Micron był w stanie dostarczyć swoje 232-warstwowe dyski SSD dla klientów w 4Q22 zgodnie z planem, a także te z 176-warstwowym dyskiem QLC SSD. Przewiduje się, że dostawy bitów Microna będą stale zwiększały się w 2023 roku, a przychody stopniowo wzrastały z kwartału na kwartał. 

Samsung kontynuował forsowanie produktów o dużej pojemności dzięki przewadze kosztowej, co doprowadziło do wzrostu całkowitej liczby wysyłek urządzeń bitowych. Niemniej jednak, nie był w stanie uniknąć spadku ASP, generując w 4Q22 przychody na poziomie 3,48 mld USD - spadek o 19,1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Samsung nadal utrzymuje się na pierwszej pozycji, zachowując 33,8% udziałów w rynku i obecnie nie planuje ograniczenia produkcji. Konkurenci Samsunga na rynku NAND Flash zdołali zwiększyć produkcję w ostatnich latach w wyniku postępu technologicznego, zagrażając pozycji Samsunga jako lidera. Najwyraźniej dlatego, podczas gdy reszta branży spowolniła produkcję, Samsung nadal utrzymuje wydatki kapitałowe i inwestuje w badania i rozwój, a wszystko po to, aby uzyskać większą przewagę w zakresie technologii i zdolności produkcyjnych.

SK Group (SK hynix & Solidigm) również ucierpiało z powodu braku klientów i wojny cenowej, notując w czwartym kwartale przychody w wysokości 1,76 mld USD, co stanowi spadek o 30,9% w stosunku do poprzedniego kwartału. Niemniej jednak, sprzedaż bitów wzrosła o 6,7% w ujęciu kwartalnym, co w dużej mierze wynika z następujących przyczyn: większy udział elektroniki użytkowej w portfolio produktów SK hynix, nowe produkty do smartfonów zwiększające popyt oraz terminowe dostawy dysków SSD dla przedsiębiorstw. Western Digital (WDC) również odnotował 20% wzrost w dostawach bitów w 4Q22, pomimo nagłego spadku cen. Jednak przychody z NAND Flash wyniosły jedynie 1,66 mld USD, czyli spadły o 3,8% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Ogólnie TrendForce prognozuje, że przychody z NAND Flash będą nadal spadać w 1Q23 ze względu na tradycyjnie słaby pierwszy kwartał.

Kioxia, Micron, Western Digital i SK hynix wciąż będą ograniczać produkcję w 1Q23, co ma umożliwić im złagodzenie obecnej sytuacji związanej z nadmiarem zapasów. W rezultacie, spadek ASP NAND Flash powinien zmniejszyć się do około 10-15%. Niestety, biorąc pod uwagę, że pierwsze kwartały są tradycyjnie słabe ze względu na niską siłę nabywczą klientów, oznacza to, że wzrost zamówień klientów będzie po prostu ograniczony. TrendForce przewiduje, że w 1Q23 przychody NAND Flash będą utrzymywały tendencję spadkową na poziomie 8,1%


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama