reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Fundusz Żubra
Nauka i technologie |

Superkomputer i Puszcza Białowieska?

Fundusz Żubra od wielu lat wspiera Białowieski Park Narodowy. Teraz przekazał 100 tys. zł Instytutowi Biologii Ssaków w Białowieży na zakup Superkomputera, który w ciągu doby może przejrzeć nawet 80 tysięcy zdjęć wykonanych w puszczy, a w ciągu sekundy rozpoznać gatunek sfotografowanego zwierzęcia.

Jak pisze Fundusz Żubra na swojej stronie, bez nowoczesnych technologii nie da się dziś skutecznie chronić przyrody – także w najstarszym lesie Europy, Puszczy Białowieskiej. Na słowach się nie kończy. Już w 2020 roku Fundusz Żubra przekazał 1 mln zł Białowieskiemu Parkowi Narodowemu na zakup specjalistycznego sprzętu. W tym roku zdecydowano się wesprzeć zakup superkomputera, który dzięki ogromnej mocy obliczeniowej oraz sztucznej inteligencji będzie wspierał badania nad zwierzętami. 

Czy znalazłby się dziś ktoś, kto by nigdy nie widział filmiku nagranego przez fotopułapkę umieszczoną w polskim lesie? Myślę, że nie. Fotopułapki generują jednak tysiące godzin nagrań, które ktoś musi przejrzeć, a w przypadku zdjęć, nawet połowa okazuje się pusta. Opracowanie takiego materiału pochłania mnóstwo czasu i pracy wielu osób. W tym miejscu z pomocą ma przyjść Superkomputer. 

Instytut Biologii Ssaków wykorzystuje algorytmy AI, które nie tylko mogą oznaczać zwierzęta, ale również rozpoznawać gatunki. Są skuteczne niemal w 100% i wciąż się uczą, a im więcej przykładów, tym lepszy efekt. AI pomaga też w określeniu liczebności populacji (nawet trudnych do obserwacji owadów), obszaru występowania danego gatunku, a nawet w tworzeniu wzorców aktywności zwierząt.

Dzięki takiej wiedzy, badacze będą mogli tworzyć konkretne zalecenia, dotyczące zagrożonych gatunków, będą mogli rekomendować ochronę danego terenu, a także doradzać rezygnację z dokarmiania zwierząt w przypadku odkrycia nagromadzenia się pasożytów przy paśniku.

„Superkomputer, dofinansowany przez Fundusz Żubra, pozwoli badaczom z IBS PAN operować jeszcze większą liczbą sensorów, na jeszcze większym terenie. Będzie można zadawać nowe pytania badawcze i pogłębiać wiedzę o zwierzętach Puszczy Białowieskiej. Z kolei ta wiedza będzie się przekładać na jeszcze skuteczniejszą ochronę dzikiej przyrody.” – pisze Fundusz Żubra.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama