reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Advanced Graphene Products
Biznes |

Advanced Graphene Products planuje zagraniczną ekspansję

Polskie przedsiębiorstwo z Zielonej Góry chce wprowadzić swój produkt na rynek amerykański. O planach ekspansji opowiedzieli w rozmowie z PAP Biznes przedstawiciele spółki.

"Chcielibyśmy wprowadzić na rynek USA nasz filament do druku 3D pod marką Prografen. Zdajemy sobie sprawę z potencjału, jaki ma tamten rynek. Dodatkowo, około 90 proc. filamentów, które są kupowane w Polsce, jest wykorzystywane do zastosowań nieprzemysłowych. W USA ten podział kształtuje się inaczej - analizy wskazują na szersze wykorzystanie filamentów do wydruku elementów do zastosowań użytkowych i profesjonalnych, a nasz produkt ma charakter przemysłowy” – powiedział w rozmowie z PAP Biznes prezes Advanced Graphene Products, Artur Wiechczyński.

Przedstawiciele polskiego przedsiębiorstwa z Zielonej Góry szczególnie zapatrują się na rynek druku 3D w Stanach Zjednoczonych.

"Wiążę duże nadzieje, szczególnie z filamentem do druku 3D oraz farbami antykorozyjnymi z grafenem. Rozesłaliśmy filament do różnych firm w USA i otrzymaliśmy dobry feedback. W maju odbywają się największe targi 3D w USA, szykujemy się na to wydarzenie z myślą, że to będzie nasz start na tym rynku." – uzupełnił słowa Wiechczyńskiego w rozmowie z PAP przewodniczący rady nadzorczej oraz akcjonariusz Advanced Graphene Products, Piotr Zawistowski.

Jak podaje PAP Biznes, spółka zawarła z głównymi akcjonariuszami umowę inwestycyjną, w ramach której sprzedadzą oni w ofercie publicznej posiadane akcje spółki, a pozyskane środki przeznaczą na objęcie akcji nowej emisji. Pozyskane środki miałyby posłużyć na opracowanie zastosowania grafenu na skalę przemysłową.

"To będzie grafen klasy premium dedykowany do zastosowań użytkowych i profesjonalnych, np. przemysłowych, gdzie jest potrzebna chociażby duża wytrzymałość mechaniczna. Liczymy na to, że potencjalni klienci z rynku amerykańskiego będą tym zainteresowani” – tłumaczył PAP Zawistowski.

Z wywiadu Artura Wiechczyńskiego z PAP dowiadujemy się również, że spółka prowadzi badania nad zastosowaniem grafenu do magazynowania wodoru, a motoryzacja oparta na bateriach litowo-jonowych jest etapem przejściowym w dążeniu do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

"Z uwagi na to, że pokłady litu są ograniczone, musimy zajmować się zbudowaniem nowego obszaru, czyli zastosowaniem wodoru chociażby w napędach samochodowych. W zeszłym tygodniu podpisaliśmy umowę współpracy z Politechniką Łódzką w zakresie rozwoju technologii grafenowych do budowy zbiorników do magazynowania wodoru" – cytuje wypowiedź Artura Wiechczyńskiego PAP – "Grafen to taki materiał, który może mieć wiele zastosowań. Bardzo mocno przyglądamy się możliwościom zastosowania grafenu w cemencie, tak jak w innych materiałach. Grafen poprawia właściwości mechaniczne. Jest duża szansa, aby poprzez zastosowanie grafenu w cemencie, istotnie odchudzić konstrukcje betonowe."

W celu opracowania zastosowań komercyjnych grafenu, spółka nawiązała współpracę m.in. z: Kross, Ciech, Europejska Agencja Kosmiczna, Frako-Term, GM Color, Polwax, GRM Systems, czy Pimar Plastics.

PAP Biznes wskazało, że po trzech kwartałach 2022 r. Advances Graphene Products miało 1,6 mln zł przychodów netto ze sprzedaży oraz prawie 2 mln zł straty netto.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2