reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Alstom
Nauka i technologie |

Politechnika Krakowska i Alstom ZWUS nawiązują współpracę

Alstom ZWUS, lider w zakresie produkcji i instalacji systemów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, nawiązał strategiczną współpracę z Politechniką Krakowską, która będzie odbywała się w obszarze badawczym, edukacyjnym i kadrowym.

Podjęta współpraca pomiędzy Alstom ZWUS i Politechniką Krakowską jest szansą na wzmocnienie kompetencji inżynierskich studentów PK, a także na realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, związanych z systemami sterowania ruchem kolejowym.

Jak wykazała uczelnia w komunikacie prasowym, umowa o współpracy zakłada m.in.:

  • organizowanie przez ALSTOM praktyk i stażów dla studentów PK, 
  • proponowanie tematów do prac dyplomowych i projektów inżynierskich realizowanych przez studentów, 
  • udział ekspertów firmy w tworzeniu programów kształcenia na kierunkach studiów i specjalnościach związanych z działalnością firmy (m.in. środki transportu i logistyka, transport, elektrotechnika i automatyka, specjalności: inżynieria pojazdów szynowych, cyberbezpieczeństwo, transport kolejowy), 
  • wykłady kadry inżynierskiej Alstom ZWUS w ramach zajęć dydaktycznych na PK, 
  • organizowanie wycieczek edukacyjnych, spotkań integracyjnych, prezentacji zasobów infrastrukturalnych i dydaktycznych partnerów porozumienia,
  • możliwość prowadzenia kształcenia dla pracowników firmy na studiach wyższych, doktoranckich i podyplomowych czy w ramach dedykowanych kursów i szkoleń na Politechnice Krakowskiej.

Zauważono również, że nawiązana współpraca otwiera także możliwości stałej wymiany wiedzy, doświadczeń i kompetencji pomiędzy ekspertami Alstom ZWUS oraz Politechniki. Przede wszystkim jednak ułatwi współpracę przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, a także promocji osiągnięć związanych z rozwojem nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym.

„We współpracy z firmą ALSTOM ZWUS, światowym liderem rozwiązań technicznych w branży kolejowej, Politechnika Krakowska będzie realizowała działania w obszarze dydaktycznym i naukowo-badawczym. Obu stronom przyniosą one korzyści. Dzięki lepszemu poznaniu potrzeb przedsiębiorstwa o globalnej marce będziemy mogli rozwijać i udoskonalać ofertę edukacyjną uczelni, zwłaszcza w obszarze kształcenia wykwalifikowanej kadry inżynierskiej dla branży kolejowej w ramach prowadzonej już na PK specjalności dualnej „inżynieria pojazdów szynowych” – mówił w komunikacie prasowym prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej. –„Możliwość realizacji staży czy praktyk studenckich w firmie AlSTOM to dla naszych studentów niepowtarzalna szansa na uczenie się od najlepszych. Z kolei współpraca naszych naukowców i ekspertów firmy da obu stronom możliwość wzajemnego wparcia merytorycznego i będzie szansą na realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.”

We współpracę zaangażowane będą Wydział Mechaniczny, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, a także Informatyki i Telekomunikacji.

„Współpraca z Politechniką Krakowską pozwoli nam rozwijać w studentach i absolwentach studiów technicznych, informatycznych i inżynierskich kompetencje związane z projektowaniem i wdrażaniem systemów sterowania ruchem kolejowym. To fascynująca, niezwykle przyszłościowa i poszukiwana na rynku dziedzina wiedzy, będąca podstawą zrównoważonego transportu szynowego.” – podkreśla Adam Juretko, dyrektor zarządzający Alstom ZWUS Sp. z o.o. – „Warto pamiętać, że kolej to dziś nie tylko nowoczesne pojazdy, które widzimy na torach, ale też złożone i coraz bardziej wymagające systemy sterowania ruchem, które zapewniają płynność i bezpieczeństwo pociągów. W Alstom ZWUS łączymy ponad stuletnią tradycję z najnowszymi innowacjami i pracą przy międzynarodowych projektach, które dają naszym ekspertom niezwykle w skali świata możliwości rozwoju zawodowego i naukowego.”


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama