reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Omdia
Analizy |

2022 rok był rekordowy dla półprzewodników?

Miniony rok okazał się tym, w którym rynek półprzewodników osiągnął rekordowy poziom, a łączne przychody wyniosły 595,7 mld USD, nieznacznie bijąc poprzedni rekord 592,8 mld USD ustanowiony w 2021 roku. Dlaczego więc, pomimo rekordu, wydaje się, że 2022 rok był walką?

Według najnowszych badań Omdii, w 2022 roku rynek półprzewodników znajdował się w tendencji spadkowej przez cztery kolejne kwartały. Znając takie analizy, trudno zatem myśleć o rekordzie. 

Wystarczy spojrzeć na czwarty kwartał 2022 roku, gdzie rynek spadł o 9% w porównaniu z poprzednim kwartałem - jest to zarazem największy spadek w obecnym spowolnieniu. Przychody w czwartym kwartale 2022 roku wyniosły 132,4 mld USD, co stanowi zaledwie 82% kwartalnego rekordu 161,1 USD z czwartego kwartału 2021 roku.

Wszystkie główne grupy zastosowań odnotowały w 2021 r. wzrost sprzedaży o co najmniej 10%, począwszy od komunikacji przewodowej z 11% wzrostem, po półprzewodniki w elektronice użytkowej z 36% wzrostem. Rekordowe przychody w 2022 r. były natomiast mieszane, przy czym rynek półprzewodników dla motoryzacji odnotował wzrost o 21% r/r. Z kolei segment przetwarzania danych spadł o 6% r/r, ponieważ spadł popyt na komputery PC i inne aplikacje.

Najmocniej skutki obecnego spowolnienia odczuwa rynek pamięci. Wystarczy porównać rekordową sprzedaż 46,5 mld USD w trzecim kwartale 2021 roku z czwartym kwartałem 2022 roku, który wyniósł zaledwie 24,1 mld USD, czyli 52% tej sumy.

"Gwałtowny spadek sprzedaży na rynku pamięci wynika z trzech następujących przyczyn. Po pierwsze, gwałtowny spadek popytu w branży IT, który nastąpił wraz z zakończeniem epidemii COVID19. Dwa, nadmiar zapasów spowodowany rekordowo wysokimi inwestycjami producentów pamięci w punkcie zwrotnym popytu. Trzy, skurczenie się makroekonomii i spowolnienie popytu IT z powodu podwyżek stóp procentowych przez banki centralne poszczególnych krajów. W czwartym kwartale 2022 r. w szczególności spadły ceny z powodu prób zwiększenia sprzedaży przez dostawców, co miało na celu zmniejszenie nadmiernych zapasów. Omdia spodziewa się, że ten trend utrzyma się w pierwszym kwartale tego roku." –  mówi w raporcie starszy główny analityk Omdia's DRAM, Lino Jeng.

© Omdia

Dwie najlepsze firmy półprzewodnikowe pod względem przychodów pozostały w czołówce, ale ich łączne przychody były o prawie 24 mld USD mniejsze niż w 2021 r. Firmy produkujące pamięci, SK Hynix i Micron, spadły o jedno miejsce w zestawieniu, pozwalając Qualcommowi i Broadcomowi zająć swoje dotychczasowe pozycje. Największy skok w rankingu wykonało AMD, które awansowało o trzy miejsca w stosunku do roku 2021 – była to jednak głównie zasługa przejęcia firmy Xilinx, które dodało prawie 5 mld USD przychodów.

Ranking 2021 Ranking 2022 FirmaPrzychód w 2021 (USD)Przychód w 2022 (USD)Wzrost r/r
21Samsung Electronics75,20867,055-10.8%
12Intel76,56960,810-20.6%
43Qualcomm29,33336,72225.2%
34Sk Hynix36,77834,100-7.3%
65Broadcom21,04126,95628.1%
56Micron Technology29,01926,870-7.4%
107AMD16,15423,7747.2%
78Nvidia20,56621,0492.3%
99Texas Instruments17,19918,8979.9%
810Mediatek17,46418,5246.1%
      
  Top 10 Firm339,331334,760-1.3%
  Wszystkie inne253,480260,9643.0%
  Łącznie592,811595,7240.5%

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2