reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Maszyny poruszające się niczym ciecz?

W zasadzie to już się dzieje. Magnetyczne, miękkie roboty mogą pokonywać labirynty, przechodzić przez kraty, przenosić drobne przedmioty, przeobrażać się. Roboty zmieniające kształty po dopracowaniu mogą zrewolucjonizować wiele branż, w tym medycynę.

Niedawno na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu inżynierowie i naukowcy zaprezentowali efekt wielu lat pracy, obliczeń, badań i poszukiwań. Opracowana przez Chińczyków technologia nie przypominała jednak niczego, co do tej pory widzieliśmy, może jedynie w filmach sci-fi. Na jednym z przygotowanych filmików zaprezentowano małego, miniaturowego robota o ludzkim kształcie, który podchodzi do małych krat, a jego stabilna, stała postać, zmienia się w ciecz. Ciecz następnie przechodzi przez kraty i znów powraca do swojej kształtnej postaci. 

Na innym filmiku widzimy pokraczną masę, która porusza się z zaskakującą prędkością i sprytem, która przenosi kulki magnetyczne lub drut. Na innym widzimy pociętą na kawałeczki, która po tym akcie wraca do swojej pierwotnej postaci. 

Na razie roboty są dość trudne w sterowaniu, jednak naukowcy wciąż nad tym pracują, by osiągnąć upragnione efekty. 

Wydaje się, że taka technologia mogłaby okazać się nie tylko zbawienna dla medycyny, ale również dla projektowania obwodów elektrycznych czy elektrycznych, które mogłyby zyskać giętkość i rozciągliwość. W tym przypadku obiecujące badania przeprowadzili naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk, którzy opracowali elektroniczne przewody oparte na stopie galu. Po ochłodzeniu mają one formę stałą, jednak pod wpływem temperatury i formowania topi się, a i tak wciąż przewodzi prąd. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama