reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Stargate Hydrogen opracował przełomowe katalizatory

Założona w 2020 roku estońska firma poinformowała w komunikacie prasowym, że Uniwersytet w Tartu zatwierdził opracowane przez nią nowe katalizatory bez metali szlachetnych.

Nowe katalizatory bez metali szlachetnych opracowane przez Stargate Hydrogen zostały przetestowane elektrochemicznie w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Tartu. Obiecujące okazały się również wyniki dotyczące ich wydajności, która zbliża się do tej zapewnianej przez komercyjne materiały oparte na irydzie. 

Zakończone badania na estońskim Uniwersytecie dotyczące produktu Stargate Hydrogen zamykają pierwszą fazę wspólnego projektu rozwojowego. Jako że współpraca przebiegła bardzo dobrze, obie strony zapewniają, że zamierzają zacieśnić ją i kontynuować w przyszłości. 

Przejdźmy do szczegółów. Projekt koncentrował się na elektrochemicznej charakterystyce nowych materiałów katalitycznych opracowanych przez Stargate do zastosowania w elektrolizerach alkalicznych nowej generacji, nie zawierających metali szlachetnych. Pomiary elektrochemiczne zostały przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Tartu, a wyniki potwierdzają wysoką aktywność nanoceramicznych materiałów Stargate.

Elektrolizery alkaliczne są często reklamowane jako wolne od metali szlachetnych. W rzeczywistości, najlepiej działające elektrolizery alkaliczne nadal opierają się w dużym stopniu na metalach szlachetnych, takich jak iryd i ruten, aby osiągnąć wysoką gęstość prądu i wysoką wydajność konwersji energii elektrycznej na wodór. Stargate opracowuje z kolei nowatorskie, oparte na ceramice alternatywy dla irydu, a testy przeprowadzone na Uniwersytecie w Tartu wykazały, że wydajność zbliżona do komercyjnych elektrod opartych na irydzie jest rzeczywiście możliwa.  

"Osiągnęliśmy obiecujące wyniki z materiałami Stargate" – mówił w komunikacie prasowym dr Jaak Nerut, profesor nadzwyczajny w Instytucie Chemii na Uniwersytecie w Tartu – "Stargate Hydrogen to ambitna firma rzucająca wyzwanie zasiedziałym w branży firmom, dzięki nowatorskiemu podejściu do elektrod i materiałów katalitycznych. Cieszymy się, że mogliśmy mieć udział w tych pracach rozwojowych i czekamy na kolejne etapy współpracy."

Zespół dr Neruta wykorzystał woltamperometrię cykliczną do określenia wewnętrznej aktywności elektrochemicznej materiałów Stargate w kierunku procesów zachodzących na elektrodzie dodatniej elektrolizera alkalicznego. 

Teraz obie strony przygotowują się do rozpoczęcia kolejnej fazy współpracy, która dotyczy opracowania nowych metod wytwarzania elektrod w oparciu o materiały Stargate. Zarówno Uniwersytet w Tartu, jak i Stargate są przekonane, że tradycyjne metody powlekania stosowane w przemyśle można ulepszyć. Ulepszone metody powlekania mogą z kolei pomóc zwiększyć wydajność elektrolizerów i utorować drogę do masowej produkcji. 

"Cieszymy się, że nasze działania znalazły potwierdzenie w rygorystycznych testach przeprowadzonych przez naszych dobrych partnerów z Uniwersytetu w Tart. Naszym celem jest wprowadzenie autorskiej technologii pozbawionej metali szlachetnych do masowej produkcji tak szybko, jak to tylko możliwe, aby zmniejszyć koszty produkcji wodoru i przyczynić się do powszechnego przyjęcia zielonego wodoru. Obecnie badamy kilka dodatkowych dróg współpracy z Uniwersytetem w Tartu." – mówił w komunikacie prasowym Rainer Küngas, CTO firmy Stargate Hydrogen.

W październiku zeszłego roku Stargate Hydrogen ogłosiło współpracę z Rockfin Sp. z o.o., które rozpoczęło prace nad rozwiązaniami do produkcji wodoru i potrzebowało wyłącznego dostawcy stosów elektrolizerów do tej działalności. Dostawy powinny były rozpocząć się na początku tego roku. W perspektywie długoterminowej Rockfin zamierza zakupić od Stargate ponad 100 MW stosów elektrolizerów w okresie od 2025 do 2030 roku. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama