reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Saab
Biznes |

Saab z kolejnym zamówieniem z Litwy

Saab otrzymał z litewskiej Defence Materiel Agency zamówienie na działa bezodrzutowe Carl-Gustaf o wartości 145 mln SEK, czyli ok. 61,2 mln zł. Dostawy rozpoczną się w ciągu 2024 roku.

Zamówienie zostało złożone w ramach umowy ramowej podpisanej pierwotnie przez Saaba i szwedzką Defence Materiel Administration, która pozwala Litwie, wraz z Łotwą i Estonią, składać zamówienia na broń i amunicję Carl-Gustaf M4 w okresie dziesięciu lat.

"Cieszymy się z otrzymania dodatkowego zamówienia od Litwy i jesteśmy gotowi do dalszego dostarczania naszym klientom wiodących na świecie możliwości w zakresie walki naziemnej." – mówił w komunikacie prasowym Görgen Johansson, szef obszaru biznesowego Saab - Dynamics. 

Saab podkreśla, że sprawdzony na polu walki Carl-Gustaf zapewnia skuteczność, a szeroka gama typów amunicji dostępnych dla tego bezodrzutowego działa sprawia, że jest on elastyczny i może poradzić sobie w każdej sytuacji na polu walki, niezależnie od tego, czy chodzi o zniszczenie pojazdu opancerzonego lub konstrukcji, czy też oświetlenie pola walki podczas operacji nocnych.

Nie jest to jedyne zamówienie złożone w Saabie w ostatnich tygodniach. Pod koniec lutego jednostrzałowe wyrzutnie pocisków przeciwpancernych NLAW zamówiło Dowództwo Logistyki Fińskich Sił Obronnych. Wartość zamówienia wyniosła około 400 mln SEK, czyli ok. 168,8 mln zł. Dostawy zaplanowano również na 2024 roku.  

Dodajmy, że NLAW to wystrzeliwany z ramienia, przeciwpancerny system rakietowy, który atakuje czołg z góry. Jak pisze Saab, łączy on prostotę lekkiej broni przeciwpancernej z zaletami ciężkich, obsługiwanych przez załogę systemów pocisków kierowanych. Dzięki NLAW pojedynczy żołnierz może zdjąć silnie chroniony nowoczesny główny czołg bojowy na dystansie od 20 do 800 metrów.

Saab to szwedzki koncern zbrojeniowy założony w 1937 roku w Trollhättan. Zatrudnia obecnie ok. 18 000 pracowników. Zajmuje się projektowaniem, produkcją zaawansowanych systemów w dziedzinie aeronautyki, broni, dowodzenia i kontroli, czujników i systemów podwodnych. Siedziba główna firmy Saab znajduje się w Szwecji. Prowadzi główne działania na całym świecie i jest częścią krajowego potencjału obronnego kilku narodów.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2