reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union 2021
Przemysł elektroniczny |

UE nakłada kolejne sankcje na Rosję

W rok po ataku Rosji na Ukrainę Unia Europejska przyjęła 10. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych.

24 lutego minął rok od inwazji Rosji na Ukrainę. Unia Europejska postanowiła więc wprowadzić kolejny, 10. już pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych, by – jak napisano w komunikacie – zwiększyć nacisk na władze Federacji Rosyjskiej i na osoby odpowiedzialne za trwającą rosyjską wojnę napastniczą.

„Putin intensyfikuje bezprawną agresję, wykorzystując zimę, żywność i głód jako broń. Rosja wciąż pokazuje swoją nieludzką twarz, stosując brutalny terror rakietowy wobec celów cywilnych. Dzisiejszy dziesiąty pakiet sankcji jest wymierzony w tych, którzy umożliwiają dalsze trwanie tej brutalnej wojny. Podejmujemy kolejne środki, uderzające w sektor bankowy oraz ograniczające dostęp do zaawansowanych technologii i technologii podwójnego zastosowania. Będziemy wciąż zwiększać nacisk na Rosję – tak długo jak będzie trzeba – aż Ukraina będzie wolna od brutalnej rosyjskiej agresji.” – powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w UE. 

Ogłoszone 25 lutego sankcje wprowadzają dalszy zakaz eksportu technologii krytycznych i wyrobów przemysłowych, czyli elektroniki, pojazdów specjalistycznych, części maszyn, części zamiennych do ciężarówek i silników odrzutowych oraz produktów dla sektora budowlanego, które mogłyby trafić do rosyjskiego wojska, tutaj wymienia się konkretnie m.in. anteny i dźwigi. 

Sankcjami objęto również przedmioty, które mogłyby pomóc w postępie technologicznym w rosyjskim sektorze obrony i bezpieczeństwa. Do listy dodano więc kolejne komponenty elektroniczne wykorzystywane w rosyjskich systemach uzbrojenia używanych na polu walki, w tym dronach, pociskach i śmigłowcach, a także konkretne materiały ziem rzadkich, elektroniczne układy scalone i kamery termowizyjne.

W komunikacie podano, że sankcjami zostały objęte także towary podwójnego zastosowania, a decyzja ta rozszerza o dodatkowych 96 pozycji listę podmiotów bezpośrednio wspierających w wojnie napastniczej rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy, nakładając na nie surowsze ograniczenia eksportowe.

Należy podkreślić, że na liście po raz pierwszy znalazło się siedem podmiotów irańskich produkujących wojskowe bezzałogowe statki powietrzne używane do walki przez rosyjskie wojsko, w tym do atakowania infrastruktury cywilnej.

Unia Europejska postanowiła wprowadzić również zakaz tranzytu przez Federację Rosyjską eksportowanych z UE towarów i technologii podwójnego zastosowania, by nie dopuścić do obchodzenia sankcji.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama