reklama
reklama
reklama
reklama
© Ministerstwo Obrony Narodowej
Przemysł elektroniczny |

Agencja Uzbrojenia zamówiła 1 400 Borsuków

Wczoraj, tj. 28 lutego, w HSW S.A. Mariusz Błaszczak, Wicepremier – Minister Obrony Narodowej zatwierdził umowę ramowa zawartą pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Hutą Stalowa Wola S.A. jako liderem na dostawy bojowych wozów piechoty BORSUK oraz wozów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej – pisze PGZ w komunikacie.

Na mocy podpisanej umowy, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej pozyskają łącznie 1 400 Borsuków oraz innych wozów specjalistycznych: gąsienicowych transporterów rozpoznawczych, wozów dowodzenia, ewakuacji medycznej, zabezpieczenia technicznego oraz transporterów rozpoznania skażeń.

Należy zaznaczyć, że jest to jedno z największych zamówień dla Wojska Polskiego w ciągu ostatnich 50 lat, na którego wykonanie Huta Stalowa Wola ma 11 lat. BWP Borsuk został bardzo dobrze przyjęty przez specjalistów, a największe pochwały zyskał zdalnie sterowany system wieżowy.

„To co wydarzyło się przed chwilą to zamówienie 1400 BWP Borsuk, to największy projekt polskiej zbrojeniówki od 50 lat. HSW to zakłady, które produkują nowoczesną i sprawdzoną broń. Dziś Huta Stalowa Wola to silna marka produkująca broń. Huta Stalowa Wola produkuje broń sprawdzoną w walce na Ukrainie.” – podkreśli po zatwierdzeniu umowy Mariusz Błaszczak, Wicepremier-Minister Obrony Narodowej.

Od 2014 roku na mocy umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju Huta Stalowa Wola realizowała program badawczo-rozwojowy Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty kr. BORSUK. W ramach prowadzonych prac spółka była liderem konsorcjum składającego się z: Ośrodka Badawczo Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o., Rosomaka S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych S.A. z Dęblina (obecnie HSW S.A.), Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. oraz Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechniki Warszawskiej.

„Borsuk ma szansę, a wierzę, że tak rzeczywiście będzie, stać się kolejnym znakiem firmowym HSW. Kolejnym, bo nie zapominamy o tym, że właśnie tu powstają tak chwalone Kraby i moździerze samobieżne Rak. I nie jest to przypadek. HSW łączy bowiem w sobie cechy, które pozwalają jej osiągać takie sukcesy. Podstawę stanowi dobra doświadczona załoga, która nie boi się wyzwań, a jednocześnie jest otwarta na nowe rozwiązania. Druga cecha to dobre zarządzanie spółką i jej potencjałem. To pozwoliło zbudować szerokie i zróżnicowane portfolio od sprzętu artyleryjskiego przez inżynieryjny aż po wspomnianego Borsuka. Po trzecie, co równie ważne, to miejsce gdzie dominuje wizja i patrzenie w przyszłość. Tylko tak można podejmować kolejne wyzwania, a takim jest niewątpliwie seryjna produkcja Borsuka.” – powiedział podczas uroczystości Sebastian Chwałek, Prezes PGZ S.A.

Jak pisze PGZ w komunikacie, nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty BORSUK oparty jest na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej i jest wyposażony w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30. Załogę pojazdu stanowi dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca, czyli trzech żołnierzy odpowiedzialnych za transport sześciu żołnierzy w rejon pola walki. Dzięki swojej specyfikacji, Borsuk może zwalczać oddziały piechoty, pojazdy opancerzone, cele powietrzne, a także inne obiekty niezależnie od warunków atmosferycznych i klimatycznych. Charakteryzuje go wysoka mobilność i zdolność do pokonywania różnych przeszkód w terenie, nawet tych wodnych, ponieważ pojazd posiada funkcję pływania i to z prędkością 10 km/h – jest to jedyny gąsienicowy wóz bojowy, który przy wysokim poziomie ochrony balistycznej i przeciwminowej osiąga takie tempo. Dodajmy, że po drogach utwardzonych może przemieszczać się maksymalnie 65 hm/h.

Borsuk posiada opracowany wspólnie przez Hutę Stalowa Wola oraz WB Electronics zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30. Pojazd charakteryzuje bardzo wysoka mobilność taktyczna, duża siła ognia oraz wysoki poziom odporności balistycznej i przeciwminowej. 

„Dzisiejsza umowa jest kamieniem milowym w naszym rozwoju, wydarzeniem o wadze historycznej. To doniosła umowa przekraczająca dotychczasowe programy artyleryjskie REGINA czy RAK realizowane przez HSW S.A. Zapewnia Hucie Stalowa Wola pewną przyszłość na dekady. To nie tyko kolejny etap biznesowy, w którym materializują się postawione przed nami wyzwania, cele badawcze, pomysły konstrukcyjne czy potwierdzają wizje nowego uzbrojenia. Umowa ta to dla nas solidny krok w przyszłość technologiczną opartą o nową wiedzę i nowe doświadczenia zebrane przy tworzeniu tego pojazdu. Rozpoczyna także intensywny rozwój mocy produkcyjnych by sprostać potrzebom sformułowanym w dzisiejszej umowie ramowej. Borsuk jest efektem dobrej współpracy wielu świetnych inżynierów, technologów, konstruktorów i badaczy. Współpraca ta była bardzo inspirująca dla nas i naszych przyjaciół z konsorcjum. Ten nowoczesny wóz bojowy powstał także dzięki wsparciu ze strony MON oraz Agencji Uzbrojenia. Dziś dziękujemy także oficerom i żołnierzom, którzy nie szczędzili nam swojego konstruktywnego zainteresowania. Jesteśmy gotowi do produkcji seryjnej.” – mówił Jan Szwedo, Prezes HSW S.A.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1