reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© lockheed martin
Przemysł elektroniczny |

Amerykański gigant zbrojeniowy złożył zamówienie w WZU

Amerykański koncern zbrojeniowy, Lockheed Martin, złożył w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia pierwsze zamówienie produkcyjne w ramach offsetu związane z I fazą programu obrony powietrznej Wisław – pisze Polska Agencja Prasowa, powołując się na otrzymany od Lockheed Martin komunikat.

Złożone przez Lockheed Martin wstępne zamówienie opiewa na 7 mln zł, czyli ok. 1,5 mln USD i dotyczy sterowników ogrzewania. Jak podkreślił koncern w informacji przekazanej PAP, zamówione w WZU sterowniki ogrzewania są jednym z kluczowych komponentów wyposażenia naziemnego PAC-3 MSE, który zostanie wyprodukowany w Polsce i zainstalowany w krajowym systemie po jego dostarczeniu. 

„Zamówienie jest wynikiem czteroletniej współpracy obejmującej m.in. wsparcie i przygotowanie techniczne WZU do produkcji sterowników ogrzewania w zakładzie w Grudziądzu. Kontrakt otwiera drogę przyszłym zamówieniom i perspektywom dalszego partnerstwa pomiędzy obiema firmami” – cytuje PAP fragment otrzymanego komunikatu.

Elementy uwzględnione w zamówieniu to tak naprawę interfejs między wyrzutnią, a pociskami, który zapewnia wymianę sygnałów pomiędzy składnikami  systemu Patriot również w niekorzystnych dla sprzętu warunkach atmosferycznych, częstych przecież w Polsce. 

„Nasze partnerstwo z polskim przemysłem zapewnia Ministerstwu Obrony Narodowej RP zarówno kluczowe zdolności, jak i stymuluje wzrost całej polskiej bazy przemysłowej, wzmacniając nasze więzi” – mówiła w przekazanym PAP komunikacie Brenda Davidson, wiceprezes ds. programu PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control  – „Cieszymy się wizją zawarcia kolejnych kontraktów produkcyjnych z naszymi partnerami z polskiego przemysłu obronnego.”

„Lockheed Martin od ponad 20 lat wspiera polską gospodarkę, współpracując z polskim przemysłem (…) Tylko w ciągu ostatnich 10 lat zainwestowaliśmy około 8 miliardów złotych – 1,8 miliarda USD – w naszych polskich partnerów w łańcuchu dostaw, zwiększając ich możliwości do wzrostu i utrzymania ponad 5 tys. miejsc pracy.” – cytuje PAP wypowiedź Roberta Orzyłowskiego, Dyrektora Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią.

Robert Orzyłowski zwrócił również uwagę, że wspomniane miejsca pracy stanowią niejako uzupełnienie 1 600 bezpośrednich etatów w PZL Mielec, czyli firmie należącej do Lockheed Martin i która, co istotne, jest głównym polskim eksporterem sprzętu obronnego i największym zakładem produkcyjnym amerykańskiego koncernu poza USA. 

PAC-3 MSE jest rodzajem pocisku przechwytującego o zwiększonych zdolnościach do zwalczania pocisków batalistycznych, produkowanym przez Lockheed Martin. Pociski te wybrała Polska do uzbrojenia zestawów Patriot.

Jak pisze PAP, we wrześniu 2021 zakończył się przegląd gotowości produkcyjnej WZU, który otworzył drogę do produkcji prototypowych jednostek sterowników grzałek i kabli wyrzutni M903 dla pocisków PAC-3 MSE.

Jeśli chodzi o program obrony powietrznej średniego zasięgu, to tutaj Polska postawiła na system MIM-104 Patriot produkowany przez Raytheon Technologies, amerykański międzynarodowy konglomerat lotniczy i obronny z siedzibą w Arlington w Wirginii, będący jednym z największych producentów lotniczych i obronnych na świecie. W tym przypadku uzbrojeniem polskich zestawów IBCS będą pociski PAC-3 MSE. 

Wartość umowy na dwie baterie, czyli 16 wyrzutni, wyniosła 4,75 mld USD – pisze dalej PAP. Realizacja programu Wisła przebiega pod egidą specjalnie powołanego na ten cel konsorcjum PGZ-Wisła, w skład którego wchodzi 14 podmiotów wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W powodzeniu przedsięwzięcia uczestniczą również firmy niezwiązane z PGZ – Teldat z Bydgoszczy, Agregaty Pex-Pool Plus z Dębicy oraz Demarko z Bytomia.

Polska Agencja Prasowa podkreśliła, że wartość umów offsetowych podpisanych z korporacjami Raytheon, Lockheed Martin i Northrop Grumman przed zawarciem umowy głównej wyniosła blisko 950 mln zł.

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia zostały powołane w 1960 roku jako jednostka wojskowa. Osiem lat później stały się przedsiębiorstwem funkcjonującym pod nazwą Wojskowe Zakłady Uzbrojenia – Grudziądz, a od 2014 roku są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.


reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama