reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© KPRM
Przemysł elektroniczny |

600 mln zł na rozwój Huty Stalowa Wola

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w komunikacie prasowym, że w tym roku na rozwój polskiej armii zostanie przeznaczonych ok. 4% PKB. Równocześnie, podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że podjął decyzję o zainwestowaniu 600 mln zł w jej rozwój.


Zapowiedziane 600 mln zł na rozwój Huty Stalowa Wola to tak naprawdę pierwsza część wsparcia dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. W dalszym planie jest kolejne 1,2 mld zł, które również trafi do polskich zakładów i fabryk broni, pisze dalej KPRM w komunikacie. Inwestycje ze strony Państwa Polskiego w przemysł zbrojeniowy pozwolą zwiększyć produkcję nowoczesnych pojazdów wojskowych dla naszego wojska, co od czasu wybuchu wojny na Ukrainie wydaje się być priorytetem. 

Środki przeznaczone na rozwój Huty Stalowa Wola to pierwsza rata niezbędna na jej rozbudowę. Inwestycja przewiduje rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz maszyn używanych do produkcji.

„Podjąłem decyzję o dokapitalizowaniu całego konsorcjum Huta Stalowa Wola w wysokości 600 mln zł i to jest pierwsza rata. Kolejna rata to będzie 1 mld 200 mln zł, nie tylko tutaj w Stalowej Woli, ale także na przykład 100 mln zł na dokapitalizowanie Autosanu na Podkarpaciu - po to, aby można było produkować niszczyciele czołgów, dziś tak bardzo potrzebne na współczesnym polu walki.” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola.

Zmodernizowana Huta Stalowa Wola to przede wszystkim zwiększona produkcja polskich Krabów, bojowych wozów piechoty Borsuk czy moździerzy Rak, pisze dalej KPRM w komunikacie. Jednak po zakończeniu inwestycji, Huta będzie również zdolna do produkowania pojazdów na licencji zagranicznej, co oznacza, że światowa technologia wojskowa, będzie mogła być również produkowana w zakładzie w Polsce. 

„Tutaj nasi inżynierowie, nasi projektanci, nasi technicy, nasi pracownicy budują, projektują, konstruują najnowocześniejszy sprzęt, który będzie wykorzystywany przez polską armię. To znakomite osiągnięcie ostatnich lat.” – mówił dalej podczas wizyty premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja w produkcję sprzętu dla Wojska Polskiego w kraju, wzmacnia nie tylko nasz potencjał zbrojeniowy, ale również przekłada się na poprawę przemysłu, jego rozwój i notowane zyski. Pośrednio oznacza przecież kolejne miejsca pracy. 

Rozbudowa Huty Stalowa Wola bezpośrednio przełoży się na zwiększenie mocy produkcyjnych. KPRM podaje również, że firma przyjmuje teraz ogromne zamówienia na nowe pojazdy nie tylko dla Wojska Polskiego, ale też na eksport. 

Armatohaubice Krab ocenia się obecnie jako flagowy produkt polskiego przemysłu zbrojeniowego. Aktualnie polskie siły zbrojne zamówiły 48 sztuk. Rozwijany jest również projekt bojowego wozu piechoty Borsuk, którego potencjał rocznej produkcji wynosi 100 sztuk rocznie. Zgodnie z zapowiedziami, zarówno produkcja Krabów, Borsuków oraz nowoczesnych moździerzy Rak ma zostać zwiększona. 

„Na co ten kapitał przeznaczamy? Po pierwsze, Stalowa Wola to produkcja Krabów. Kraby to supernowoczesne mobilne armatohaubice, które bardzo dobrze sprawdzają się na Ukrainie, na współczesnym polu bitwy. Dzisiaj zwiększyliśmy zamówienie do 48 sztuk, ale Huta Stalowa Wola jest w stanie produkować 50 Krabów rocznie.” – mówił dalej podczas wizyty premier Mateusz Morawiecki – „Zwiększamy produkcję maksymalnie po to, aby produkować na potrzeby polskiej armii. Będą to Kraby również przygotowywane na eksport, bo jest to produkt bardzo dzisiaj pożądany na całym świecie.”

Aktualnie w Hucie Stalowa Wola produkowane są również: 

  • wyrzutnie rakiet Langusta,
  • pojazd minowania Baobab-K,
  • różne pojazdy inżynieryjne,
  • pojazdy rozpoznania,
  • pojazdy dowodzenia,
  • pojazdy transportowe,
  • elementy do nich.

reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2