reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Polska firma od robotyki chirurgicznej zwielokrotniła przychody

Grupa Synektik, giełdowy producent radiofarmaceutyków i dostawca zaawansowanych rozwiązań dla medycyny wypracował w I kwartale 2022 roku finansowego 143,8 mln zł przychodów, czterokrotnie więcej niż rok wcześniej i jednocześnie osiągając w jednym kwartale 86% rekordowego rocznego wyniku sprzedażowego Grupy – pisze Synektik w aktualnościach.

Firma podała również, że znormalizowana EBITDA wzrosła rdr. o 437%, do rekordowych 29,8 mln zł, a wynik netto zwiększył się 972%, do 19,1 mln zł. Jako motor napędowy Grupy, ocenia się segment sprzedaży zaawansowanych urządzeń medycznych oraz usług, z biznesem robotyki chirurgicznej na czele.

Segment sprzedaży sprzętu medycznego i rozwiązań IT oraz świadczenia usług serwisowych i pomiarowych osiągnął w I kwartale r. fin. (październik-grudzień 2022) 136,2 mln zł przychodów, o 382% więcej niż rok wcześniej, a EBITDA Grupy wzrosła o niemal 600%, do 30,3 mln zł, podczas gdy rentowność EBITDA segmentu zwiększyła się o 7%, do 22% - czytamy dalej. 

„W 2023 rok wkroczyliśmy z backlogiem wynoszącym 38,1 mln zł i otwartymi projektami sprzedażowymi o łącznej wartości 94,4 mln zł. Inwestycje w popularyzację innowacyjnych rozwiązań medycznych, takich jak m.in. systemy robotyczne, radiochirurgia, FUS (skoncentrowana wiązka ultradźwięków), a także w edukację nt. ich przewag i unikalnej użyteczności dla opieki zdrowotnej przekładają się na systematyczny wzrost zainteresowania naszą ofertą. Jestem przekonany, że dzięki konsekwencji w kontynuacji strategii oraz mocnym fundamentom biznesowym również kolejne kwartały dostarczą powodów do inwestycyjnej satysfakcji.” – czytamy w aktualnościach wypowiedź Cezarego Kozaneckiego, założyciela i prezesa zarządu Synektik.

Dalszy wzrost Synektik odnotował również w I kwartale 2022 r. fin., jeśli chodzi o powtarzalne przychody segmentu, generowane dzięki świadczeniu usług (serwisowych, gwarancyjnych, IT) oraz sprzedaży zużywalnych instrumentów i akcesoriów do urządzeń medycznych. W tym przypadku, w minionym kwartale, powtarzalne przychody segmentu zwiększyły się o 267%, do 21,4 mln zł. Synektik podaje, że Powtarzalne przychody za ostatnie 12 miesięcy na koniec grudnia 2022 r. wyniosły 75,4 mln zł, wobec 18,2 mln zł rok wcześniej.

„Każdy sprzedany przez nas system da Vinci zwiększa potencjał wzrostu powtarzalnych przychodów Grupy w kolejnych okresach. Z kwartału na kwartał rośnie nie tylko liczba systemów użytkowanych przez ośrodki medyczne w Polsce, Czechach i na Słowacji, ale również wykorzystanie wcześniej zainstalowanych systemów. W minionym kwartale w Polsce zrealizowano ponad 1,1 tys. zabiegów chirurgicznych w asyście da Vinci, o ok. 90% więcej niż rok wcześniej. W całym 2022 r. w Polsce wykonano około 3 tys. zabiegów ze wsparciem da Vinci, o ponad 60% więcej niż w 2021 r. W Czechach i na Słowacji w minionym roku liczba zabiegów w asyście da Vinci wzrosła o ponad 20%, do poziomu 5,7 tys. Zaangażowanie Grupy Synektik w transformację jakościową chirurgii w Polsce, Czechach i na Słowacji będzie mieć rosnący, pozytywny wpływ na wyniki Grupy w kolejnych latach.” – tłumaczył Dariusz Korecki, wiceprezes zarządu Synektik.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2