Rekordowe inwestycje w przemysł AGD w 2022 roku
Od 2018 do 2022 roku w produkcję AGD zainwestowano 7 mld złotych, z czego aż 2 tylko w ostatnim roku. Inwestycje rosły, pomimo trudnej sytuacji finansowej całego sektora.
Najnowsze dane dotyczące rynku AGD zostały zaprezentowane 8 lutego na konferencji branżowej zorganizowanej w centrum prasowym PAP w Warszawie przez związek pracodawców AGD, APPLiA Polska. Na konferencji pojawił się Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii.
W ubiegłum roku przemysł AGD notował znaczące spadki, podobnie jak w poprzednim. Według Wojciecha Koneckiego, Prezesa Zarządu APPLiA Polska, za taki stan rzeczy odpowiada między innymi wzrost cen surowców i energii spowodowany agresją Rosji na Ukrainę oraz wysoka inflacja.
W ubiegłym roku polska produkcja dużego AGD zmalała o 15%, jego eksport o 13%, a sprzedaż na rynku krajowym zmalała o 4%. Polska utrzymała jednak pozycję największego producenta dużego AGD w Unii Europejskiej oraz drugiego eksportera AGD na świecie.
Według słów Prezesa Wojciecha Koneckiego „[...]wielkość produkcji w 2022 była na poziomie sprzed pandemii, co może sygnalizować pewną stabilizację po dwuletnim okresie rekordowych zamówień dla przemysłu."
Według analiz APPLiA w roku 2022 konsumenci wydali na duże i małe AGD 17,7 mld zł, o 10% więcej niż przed rokiem. Priorytetem wśród konsumentów AGD okazała się oszczędność wody oraz energii elektrycznej. Według szacunków ponad 50% energii elektrycznej zużywanej przez polskie gospodarstwa domowe jest zużywana do zasilania małego i dużego AGD, APPLiA przewiduje, że za zasilenie swoich AGD Polacy zapłacą w 2023 roku 16 mld złotych.
Prezes APPLiA podkreśla, że potencjał oszczędności energetycznej danego gospodarstwa domowego może wynieść „nawet do kilkuset kWh rocznie" w przypadku użytkowania urządzeń o wyższej klasie energetycznej.
Waldemar Buda podkreślił, że przemysł AGD stanowi trwały element polskiej gospodarki i jest ważny dla jej popandemicznej odbudowy.