reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

WAT realizuje projekty kosmiczne

Wojskowa Akademia Techniczna pracuje nad rozmieszczeniem na orbicie konstelacji trzech nanosatelitów obserwacyjnych w ramach projektu PIAST.

PIAST (Polish ImAging SaTellites), czyli nanosatelitarna konstelacja optoelektronicznego rozpoznania. Głównym celem projektu jest opracowanie komponentu narodowego systemu satelitarnego pozyskiwania danych na potrzeby informacyjne rozpoznania pola walki i zapewniania poszczególnym komponentom Sił Zbrojnych RP aktualnej informacji strategicznej i operacyjnej – czytamy na stronie WAT w opisie projektu.

Naukowcy z Akademii zobowiązali się, że w ramach projektu przetestują operację sterowanej konstelacji trzech nanosatelitów obserwacji Ziemi, będących prekursorami przyszłej konstelacji. Celem demonstracji jest pokazanie zdolności operacyjnej i dojrzałości polskich technologii do pozyskania zobrazować w piśmie widzialnych – czytamy dalej.

PIAST realizowany jest w Katedrze Rozpoznania Obrazowego Wojskowej Akademii Technicznej. Wyniesienie pierwszego nanosatelity na orbitę planowane jest na koniec 2024 roku. 

„Satelity zostaną zintegrowane w Polsce, wykonane w polskich technologiach i będą sterowane z terytorium Polski. Opracowane zostaną algorytmy zwiększania rozdzielczości zobrazowania poprzez numeryczne składanie zdjęć ze współdziałających ze sobą satelitów.” – mówił cytowany w komunikacie prasowym dr inż. Piotr Walczykowski, kierownik Katedry Rozpoznania Obrazowego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu SZAFIR. Rozpoczął się w 2021 roku a jego zakończenie planowane jest na maj 2025. Jako całkowity koszt realizacji projektu wskazano 70 159 890 zł, a dofinansowanie projektu w WAT wyniesie 7 279 896 zł. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2