reklama
© Knometa Research
Analizy |

Amerykanie inwestują poza granicami kraju

Analitycy z Knometa Research opublikowani nowy raport Global Wafer Capacity 2023, z którego wynika, że 56% mocy zainstalowanej w fabrykach amerykańskich producentów układów scalonych zlokalizowana jest poza Stanami Zjednoczonymi.

Do końca 2022 r. amerykańskie firmy miały zainstalowaną zdolność produkcyjną na poziomie 4,6 mln płytek równoważnych 200 mm miesięcznie, z czego 2 mln było produkowanych w fabrykach w kraju, a 2,6 mln w lokalizacjach za granicą.

Region obu Ameryk jest wyjątkowy wśród głównych krajów i regionów produkujących układy scalone, jak Chin, Europy, Japonii, Korei i Tajwanu, ponieważ jego zagraniczne moce produkcyjne przewyższają krajowe.

Największe wolumeny mocy offshore dla firm amerykańskich znajdują się w Singapurze (22% udziału w całości), Tajwanie (12%), Japonii (10%), Niemczech (4%), Irlandii (3%) i Izraelu (2%).

Producent układów pamięci, firma Micron, jest zdecydowanie największym posiadaczem mocy produkcyjnych na morzu.  Firma ma 12 fabryk poza Stanami Zjednoczonymi i odpowiada za 65% z 2,6 miliona płytek produkowanych za granicą. Drugie miejsce zajmuje GlobalFoundries z 14% udziałem, za nim uplasował się Intel z 9% i Texas Instruments z 5%.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy - co również relacjonował Evertiq – kilka dużych inwestycji w fabryki w USA. Ich powstanie było możliwe dzięki ustawie CHIPS, która została uchwalona przez rząd USA w lipcu 2022 r. Evertiq informował wcześniej, że amerykańska ustawa CHIPS zaowocowała już 200 miliardami dolarów prywatnych inwestycji w całym kraju.

Udział krajowych mocy produkcyjnych w zakresie płytek scalonych amerykańskich firm, nieco wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Przyczynią się do tego zakończone te wszystkie inwestycje oraz otwarcie nowo powstałych fabryk. Pomimo tego, firmy amerykańskie wciąż budują i planują budowę kolejnych zakładów produkcyjnych również poza granicami kraju. 

Analitycy z Knometa Research wskazują, że musimy również wziąć pod uwagę fakt, że zbliżające się przejęcie firmy Tower Semiconductor przez Intela, która ma fabryki w Izraelu, Japonii i USA, przechyli szalę na korzyść dodatkowych zagranicznych mocy produkcyjnych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2