reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Biznes |

Intel nie porzuca swoich włoskich planów?

W marcu zeszłego roku Intel ogłosił plan zwiększenia swojej produkcji w Europie. Kilka dni temu, przedstawiciel Intelu w rozmowie z agencją Reutera potwierdził, że Włochy wciąż pozostają potencjalnym kandydatem na budowę nowej fabryki chipów Europie. Jednak w wyścigu o inwestycję, nie są jedyni.

Kiedy firma ogłaszała plany produkcji w Europie, wspominano nawet o kwocie 80 mld euro w ciągu następnej dekady. Tak duża inwestycja miała przyczynić się do zwiększenia wydajności chipów i wpłynąć na zabezpieczenie łańcuch dostaw w Europie. Na początek, jednak Intel ma zainwestować 33 mld euro na badania, rozwój i produkcję w UE. Inwestycja ta ma koncentrować się wokół kompleksu w niemieckim Magdeburgu, a także objąć Francję, Irlandię, Włochy, Polskę i Hiszpanię.

Początkowo Intel informował, że rozpoczął już negocjacje we Włoszech, w celu rozpoczęcia tam budowy zakładu produkcyjnego. Ta potencjalna inwestycja miała wynieść ok. 4,5 mld euro i utworzyć 1500 nowych miejsc pracy. W marcu 2022 roku firma ogłosiła, że gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, działalność we włoskim zakładzie mogłaby rozpocząć się już w 2025 roku i stopniowo osiągać pełne moce do 2027 r.

„Kontynuujemy rozmowy z Włochami na temat najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego zaplecza” — powiedział Intel w oświadczeniu dla Reutera, dodając, że pozostaje „podekscytowany projektem”.

Jednak wydaje się, że w poprzednim wywiadzie, dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, sugerował, że Rzym może ponieść porażkę. Stwierdził też, że Włochy są tylko jednym z kilku potencjalnych krajów, które wciąż są oceniane a decyzja powinna zostać podjęta do końca tego roku.

„Włochy wciąż są w grze, ale inne kraje kandydujące też… Podejmiemy decyzję w ciągu roku” – cytuje Gelsingera dziennik Il Corriere della Sera, dodając, że rozmawiał z premierem Włoch Giorgią Meloni.

Giancarlo Giorgetti, włoski minister gospodarki, powiedział wcześniej, że rząd jest zaangażowany w zabezpieczenie inwestycji Intela.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama