Litwini zacieśniają współpracę technologiczną z Tajwanem
Litewska Teltonika podpisała umowę o współpracy technologicznej z tajwańskim Instytutem Badań nad Technologią Przemysłową (ITRI). Kontrakt opiewa na 14 mln euro i przyczyni się do rozpoczęcia produkcji chipów na Litwie.
Umowa uprawnia Teltonikę do uzyskania licencji na technologie i urządzenia do produkcji układów półprzewodnikowych opracowane przez ITRI, podaje litewska firma w komunikacie prasowym.
„To początek przemysłu złotniczego XXI wieku i nowa faza naszej gospodarki, w której skupimy się na technologiach zmieniających świat. Mamy potencjał, aby zaistnieć na światowym rynku półprzewodników, a partnerstwo z Tajwanem pomoże Litwie w szybkim postępie, dorównaniu najsilniejszym światowym graczom i realizacji ambitnych celów” – powiedziała Aušrinė Armonaitė, minister gospodarki i innowacji Litwy.
Wartość kontraktu pomiędzy ITRI a Teltoniką wynosi 14 mln euro. 10 mln euro pochodzić będzie od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu w ramach dwustronnego planu współpracy między rządami Litwy i Tajwanu, a 4 mln euro od Teltoniki. Całkowita wartość projektu zostanie oszacowana po bardziej szczegółowych obliczeniach podczas fazy przygotowawczej, a także po wycenie inwestycji niezbędnej do budowy infrastruktury i fabryk.
„To prawdziwie historyczne wydarzenie dla Litwy, ponieważ będzie to największy projekt współpracy ITRI z zagraniczną jednostką w jej 50-letniej historii. Jestem wdzięczny rządowi Tajwanu za okazane nam zaufanie oraz litewskim politykom za wsparcie w negocjacjach. Ta umowa jest dowodem na to, że jesteśmy rzetelnymi partnerami zdolnymi do realizacji tak skomplikowanych projektów. Wierzę, że realizując zaplanowane prace, pomożemy Litwie przebić się do grona najbardziej zaawansowanych krajów świata” – powiedział Arvydas Paukštys, założyciel i prezes grupy firm Teltonika.
Według A. Paukštysa, ITRI dostarczy technologie, które są dziś szeroko stosowane w energoelektronice, urządzenia do zarządzania energią, takie jak falowniki słoneczne, ładowarki do pojazdów elektrycznych oraz inne domowe i przemysłowe urządzenia elektroniczne.
„Kiedy kilka lat temu narodził się pomysł produkcji chipów półprzewodnikowych na Litwie, początkowo myśleliśmy o nieco innych, bardziej tradycyjnych technologiach i innych rozwiązaniach przemysłowych modułów mocy. Ponadto będziemy oferować naszym klientom usługi projektowania, montażu i testowania chipów półprzewodnikowych" - powiedział w komunikacie prasowym prezes Teltoniki