reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

7,2 mln zł finansowania dla niebieskich kropek kwantowych

QNA Technology SA zebrało 7,2 mln PLN finansowania, informuje portal Mam StartUp. Polska spółka ma w planach kolejny krok ku komercjalizacji niebieskich kropek kwantowych i rozwoju technologii syntezy półprzewodnikowych nanomateriałów.

Gwałtownie rozwijający się rynek wyświetlaczy, opierających swoją technologię na kropkach kwantowych, wykorzystuje obecnie kropki kwantowe jedynie jako konwertery światła niebieskiego na światło zielone oraz czerwone, pisze QNA Technology na swojej stronie. Zastosowanie kropek kwantowych jako źródeł światła jest niezbędne, jeśli zależy nam na uzyskaniu wyświetlaczy o jak najwyższych parametrach technicznych. Kropki muszą więc mieć wysokie parametry optyczne, dużą stabilność oraz zgodność z dyrektywami RoHS, nie mogą również zawierać metali toksycznych (kadm, ołów, rtęć).

Wytworzenie kropek kwantowych o emisji w zakresie światła niebieskiego tj. 450-470 nm jest niezwykle trudne, nie tylko ze względu na problemy w doborze nietoksycznego materiału półprzewodnikowego o odpowiedniej przerwie energetycznej ale także ze względu na liczne problemy technologiczne związane z syntezą takiego materiału, czytamy dalej.

QNA Technology otrzymało w 2021 roku 6,2 mln zł finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie technologii syntezy niebieskich kropek kwantowych umożliwiającej ich wykorzystanie jako materiału aktywnego w elektroluminescencyjnych diodach światła niebieskiego. Projekt zakończy się w tym roku. 
 

Teraz spółka z Wrocławia pozyskała kolejne wsparcie – 7,2 mln zł w ostatniej rundzie inwestorskiej i będzie mogła dalej się rozwijać. Portal Mam StartUp pisze, że pierwsze wsparcie pozwoliło zwiększyć bazę laboratoryjną, zaangażowanie specjalistycznej aparatury, a także powiększyć zespół, który urósł z kilkunastu osób do 25. W ostatnim czasie powołano również radę nadzorczą QNA Technology, której członkiem został Waldemar Maj, Prezes Zarządu Neutrino Geology oraz członek rad nadzorczych m.in. w GPW, Ciech, Bank BGŻ, czy TFI Origin.

Obecnie spółka pracuje nad potwierdzeniem wartości uzyskanych parametrów, a także nad ukierunkowaniem dalszego rozwoju niebieskich kropek kwantowych. 

QNA Technology planuje w najbliższym czasie poczynić inwestycje w wysokości ok. 14 mln zł, które zostałyby przeznaczone na zakup pilotażowej linii syntezy, a także na zakończenie prac rozwojowych. Dopiero wtedy wrocławska spółka mogłaby zacząć realizować pierwsze kontrakty dla producentów optoelektroniki.

„Niebieskie kropki kwantowe są oczekiwaną alternatywą dla stosowanych obecnie rozwiązań materiałowych w branży wyświetlaczy. Możliwość wytwarzania półprzewodników jest wartościową i strategiczną umiejętnością. Dlatego, pomimo że przed nami jeszcze sporo wyzwań technologicznych, a nasze materiały są na wczesnym etapie rozwoju – już teraz widzimy duże zainteresowanie naszymi materiałami wśród firm branżowych. Przede wszystkim za granicą – w Azji oraz USA. Zainteresowanie to jest na tyle duże, że firmy te są skłonne płacić za możliwość testowania naszych materiałów.” – mówi cytowany przez portal Mam StartUp prof. Artur Podhorodecki, prezes zarządu i współzałożyciel QNA Technology.

Prof. Artur Podhorodecki jest ekspertem w dziedzinie optycznej spektroskopii nanostruktur półprzewodnikowych oraz syntezy i funkcjonalizacji nanomateriałów nieorganicznych. Jest autorem ponad 120 publikacji naukowych oraz laureatem wielu nagród. 

MarketsandMarkets szacuje, że do 2026 roku rynek kropek kwantowych może osiągnąć wartość 8,6 mld USD. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2