reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© LKAB
Nauka i technologie |

Złoża metali ziem rzadkich odkryte w Szwecji

LKAB, szwedzkie przedsiębiorstwo wydobywcze, zidentyfikowało znaczne złoża pierwiastków ziem rzadkich w rejonie Kiruna, niezbędnych m.in. do produkcji pojazdów elektrycznych i turbin wiatrowych. Po udanych poszukiwaniach firma szacuje, że odkryte zasoby przekraczają milion ton tlenków metali ziem rzadkich – co czyni je największym znanym tego typu złożem w Europie.

„To dobra wiadomość nie tylko dla LKAB, regionu i Szwedów, ale także dla Europy i klimatu. Jest to największe znane złoże pierwiastków ziem rzadkich w naszej części świata i może stać się ważnym budulcem do produkcji surowców krytycznych, które są absolutnie niezbędne do umożliwienia zielonej transformacji. Mamy problem z zaopatrzeniem. Bez nich nie byłoby pojazdów elektrycznych” — mówił Jan Moström, prezes i dyrektor generalny grupy LKAB, w komunikacie prasowym.

Obecnie w Europie nie wydobywa się pierwiastków ziem rzadkich. Prognozuje się zatem dramatyczny wzrost popytu w wyniku elektryfikacji, który w dobie narastających napięć geopolitycznych miałby doprowadzić do globalnej niedoboru podaży.

Według oceny Komisji Europejskiej popyt na pierwiastki ziem rzadkich m.in. do samochodów elektrycznych i turbin wiatrowych ma wzrosnąć ponad pięciokrotnie do 2030 r. Dziś Europa jest uzależniona rownież od importu tych minerałów, a Chiny całkowicie zdominowały ten rynek.

„Dzięki kopalni rozpocznie się elektryfikacja, samowystarczalność i niezależność UE od Rosji i Chin. Musimy wzmocnić przemysłowe łańcuchy wartości w Europie i stworzyć realne możliwości elektryfikacji naszych społeczeństw. Polityka musi stworzyć przemysłowi warunki do przejścia na produkcję ekologiczną i wolną od paliw kopalnych. Tutaj szwedzki przemysł wydobywczy ma wiele do zaoferowania. Zapotrzebowanie na minerały do przeprowadzenia transformacji jest ogromne” – mówi szwedzki minister ds. energii, biznesu i przemysłu Ebba Busch w komunikacie prasowym.

Jednak droga do ewentualnego wydobycia złoża jest długa. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o koncesję na eksploatację złoża Per Geijer, aby móc go głębiej zbadać oraz poznać warunki eksploatacji. W planach jest możliwość złożenia wniosku o koncesję na eksploatację w 2023 roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama