reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

„MycelioTronics” – nowe odkrycie dla elektroniki

Badacze z Johannes Kepler Universität Linz zaczęli wykorzystywać błyszczącą skórkę grzyba Ganoderma lucidum, czyli lakownicy żółtawej, jako podłoże dla podzespołów elektronicznych.

Naukowcy nazwali nową, innowacyjną substancję „MycelioTronics”. Martin Kaltenbrunner z UJK uważa, że jest to „światowa nowość”, która może przyczynić się do powstania bardziej zrównoważonej elektroniki. 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Science Advances”, określając je „mniej lub bardziej przypadkowym odkryciem”, jak to zresztą często bywa, jeśli chodzi o naukę. Kaltenbrunner zauważył, że UJK od jakiegoś czasu koncentruje się na temacie „grzybów”, ale z innym przeznaczeniem, jak izolacja w budownictwie czy wykorzystanie materiałów z grzybni jako alternatywy dla styropianu.

Zespół naukowców, który w ostatnich latach zrobił furorę dzięki wielu nowym osiągnięciom w robotyce i elektronice, przyjrzał się zastosowaniu grzybów do wspierania zrównoważonej elektroniki. Kaltenbrunner wyjaśnił, że naukowcy odkryli, że aby chronić się przed patogenami i innymi grzybami, błyszcząca warstwa tworzy zamkniętą skórkę grzybni na powierzchni podłoża. Okazało się, że skórę tę można łatwo usunąć, a następnie poddać dalszej obróbce.

Materiał nadaje się również do wykorzystania w innej formie, po wysuszeniu. Skórę grzybni można wtedy wykorzystać np. jako elastyczna płytka drukowana do produkcji elektroniki. Kaltenbrunner mówił też, że produkcja masy celulozowej jest jednak energochłonna i nie do końca zrównoważona. 

Solidne, elastyczne i odporne na ciepło właściwości tej skóry mogą potencjalnie stać się substytutem polimerów dla tych obecnie stosowanych w produkcji elastycznych elementów elektronicznych. Kaltenbrunner wyjaśnił, że wszystkie typy płytek obwodów drukowanych są wykonane z materiałów kompozytowych, które na ogół trudno jest oddzielić, poddać recyklingowi lub rozłożyć. Biodegradowalna skórka grzyba stałaby się więc poważną alternatywą.

Naukowcy stworzyli już na przykład prototypy czujników zbliżeniowych i czujników wilgotności, które przyniosły obiecujące wyniki.  Wykonano je przez lutowanie „stosunkowo konwencjonalnych chipów elektronicznych” na podłożu grzybni.Odkryta skórka grzyba jest również zaskakująco odporna na ciepło, wytrzymuje temperatury do 250°C, co jest bardzo ważnym czynnikiem przy budowaniu obwodów.

Jeśli chodzi o opracowywanie nowych rodzajów baterii, składających się głównie z grzybni, materiał ten również zapowiada się interesująco, może bowiem bezprzewodowo zasilać elektronikę. Naukowcy rozpoczęli już pierwsze próby. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama