reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Dekada rozwoju polskiej branży kosmicznej za nami

2022 rok był okresem rocznic dla polskiego sektora kosmicznego. Branża świętowała 10 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz 10 lat istnienia Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Przez ten czas powstało wiele nowych firm, które realizowały wielu programów i projektów, zleconych głównie przez ESA.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, nazwał ostatnią dekadę "kamieniem milowym w historii sektora kosmicznego w Polsce". Według Wojtkiewicza branża ta zyskuje coraz większe znaczenie w rozwoju naszej gospodarki, a współpraca z ESA czyni z niej jeden z najprężniej rozwijających się sektorów wysokich technologii w Polsce. 

"19 listopada 2012 r. nasz kraj został dwudziestym, pełnoprawnym członkiem ESA, co miało wpływ na gwałtowny rozwój polskich podmiotów pracujących w branży kosmicznej i nawiązywanie współpracy z firmami oraz ośrodkami badawczymi z krajów członkowskich ESA" – powiedział Wojtkiewicz w rozmowie z PAP – "Dzięki współpracy z ESA branża kosmiczna jest jedną z najprężniej rozwijających się branż w obszarze wysokich technologii w Polsce."

Istotnym wydarzeniem było również posiedzenie Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej, które miało miejsce 21-23 listopada 2022 roku w Paryżu. Wtedy to ustalono budżet ESA na następne lata oraz wysokość składek wnoszonych przez państwa członkowskie i przeznaczonych na programy, które będą realizowane wspólnie z ESĄ w latach 2023-2025. 

"Polska zagwarantowała składkę na programy opcjonalne w wysokości 51 mln euro. Fundusze zostaną przeznaczone na programy dotyczące obszarów: Earth Observation, Space Transportation, Human and Robotic Exploration, Navigation, Commercialisation, Industrial Policy and Procurement, Telecommunications and Integrated Applications, a także Space Safety, GSTP oraz Prodex" – kontynuował w rozmowie z PAP Wojtkiewicz - "Udział w projektach realizowanych na zlecenie ESA jest kluczowym katalizatorem rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, dzięki któremu podmioty mogą uczestniczyć w dużych, międzynarodowych projektach, udoskonalać swoje umiejętności i tworzyć nowe produkty przeznaczone dla branży". 

Rok 2022 powinniśmy więc zapamiętać nie tylko jako czas jubileuszów, ale i nowych wyzwań, udoskonalania wdrożonych rozwiązań i coraz większego znaczenia branży kosmicznej w życiu codziennym. 

Do Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego należą 73 podmioty: przedsiębiorcy, ośrodki badawcze i inne organizacje związane z polskim sektorem kosmicznym. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama