reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Grupa Polsat
Przemysł elektroniczny |

50 mln zł dla fabryki autobusów wodorowych

Od jakiegoś czasu nie milkną echa na temat budowy fabryki autobusów wodorowych w Świdniku. Pod koniec grudnia minionego roku spółka ZE PAK S.A. poinformowała, że PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy otrzymała pożyczkę od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 50 mln zł. Pożyczka zostanie przeznaczona na sfinansowanie budowy zakładu do produkcji innowacyjnych autobusów wodorowych w Świdniku.

Jak czytamy w raporcie bieżącym spółki, pożyczka będzie wypłacana w transzach, a wypłata pierwszej ma nastąpić w I kwartale 2023 roku. Ostateczna spłata pożyczki została zaplanowana na dzień 20 grudnia 2037 roku.

Podpisana umowa przewiduje również możliwość uzyskania przez PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy  premii innowacyjnej (zmniejszenie kwoty zadłużenia do spłaty o 20%, nie więcej niż 10 milionów złotych) odpowiednio po osiągnięciu tzw. „efektu rzeczowego” w postaci oddania do eksploatacji zakładu produkcyjnego – czytamy dalej w raporcie. Ważnym zapisem jest również  perspektywa umożenia 25% zadłużenia po osiągnięciu tzw. „efektu ekologicznego”, czyli w momencie wprowadzenia na rynek odpowiedniej ilości innowacyjnych, ekologicznych autobusów wodorowych, które zostałyby wyprodukowane przez Polski Autobus Wodorowy.

Evertiq informował w czerwcu minionego roku, że Mostostal Puławy wybuduje fabrykę autobusów wodorowych. Inwestycja w Świdniku jest już realizowana, a jej zaawansowanie oceniane jest na około 30%.

Polski autobus wodorowy o nazwie NesoBus został zaprezentowany światu 30 maja zeszłego roku. Więcej na jego temat pisaliśmy tutaj: Wodorowy NesoBus Polsatu będzie produkowany w Polsce.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama