reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Łotwa będzie rozwijała półprzewodniki

Pod koniec zeszłego roku w Rydze podpisano Memorandum of Understanding (MoU), który sygnatariusze opisują jako „zobowiązanie 12 partnerów do rozwijania możliwości produkcji półprzewodników na Łotwie, zwiększając w ten sposób niezależność UE od innych światowych producentów chipów”.

Memorandum dotyczy trzech kluczowych elementów: 

  • rozwój ekosystemu mikroczipów;
  • rozwój możliwości edukacyjnych i badawczych;
  • wspieranie możliwości rozwojowych i produkcyjnych w całym łańcuchu dostaw półprzewodników.

Partnerami memorandum są zarówno podmioty sektora publicznego, jak i prywatnego: Politechnika w Rydze, Uniwersytet Łotewski (Instytut Matematyki i Informatyki oraz Instytut Fizyki Ciała Stałego), LMT, Mikrotik, Tet, Łotewski Urząd ds. Specjalna Strefa Ekonomiczna, Konfederacja Pracodawców Łotewskich, Ministerstwo Gospodarki Republiki Łotewskiej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki Republiki Łotewskiej.

Zgodnie z podpisanym dokumentem, od 2023 roku mają rozpocząć się cykliczne spotkania sygnatariuszy, a także mają zostać wdrożone programy edukacyjne w celu promowania rozwoju wiedzy i dostępności wysoko wykwalifikowanych ekspertów na Łotwie do 2027 roku. 

Memorandum ma obowiązywać przez 10 lat, jednak klauzula zawiera możliwość przedłużenia go o kolejną dekadę, jeśli strony wyrażą ku temu chęć i zgodę. 

Jak podaje Latvian Radio, łotewski sektor produkcji urządzeń elektronicznych i optycznych odpowiadał za 7% wyprodukowanej wartości w 2022 r. Natomiast około 90% wyprodukowanej na Łotwie elektroniki była eksportowana. Do najważniejszych graczy w branży należą Mikrotik, HansaMatrix, Lightspace Technologies i SAF Tehnika.

„Każdy element produkcji, innowacji lub łańcucha dostaw, który możemy zapewnić lokalnie na Łotwie, wzmacnia naszą pozycję w społeczności międzynarodowych innowatorów oraz naszą niezależność od innych krajów. Wzmocnienie lokalnego ekosystemu produkcji mikroczipów i podpisanie tego memorandum to kolejny krok w kierunku poszerzenia horyzontu technologicznego.” – powiedział Juris Binde, prezes i przewodniczący LMT.

Europa obecnie odpowiada za 9% światowej produkcji półprzewodników. Jednak jej celem jest zwiększenie tego udziału do 30% przed 2030 rokiem i zyskanie większej niezależności. Komisja Europejska w lutym 2022 r. opublikowała „Ustawę o chipach”, która ma przyczynić się do „wzmocnienia konkurencyjności i odporności Europy w technologiach i zastosowaniach półprzewodnikowych oraz pomóc w osiągnięciu transformacji cyfrowej i ekologicznej". 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama