reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Pierwszy polski instrument optyczny wysłany w kosmos

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że 3 stycznia o godzinie 15:56 na orbitę wyniesiony został satelita STAR VIBE, będący owocem współpracy wrocławskiej spółki Scanway z niemiecką firmą German Orbital Systems. Celem misji jest obserwacja jak warunki kosmiczne wpływają m.in. na działanie elektroniki.

Instrument został wyniesiony w kosmos na pokładzie rakiety Falcon w ramach misji Transporter 6. Start odbył się z kosmodromu zlokalizowanego na Florydzie, gdzie prowadzone są prace nad programem Artemis. 

„Jest to demonstracyjna misja dwóch autorskich systemów – małego teleskopu do obserwacji Ziemi zwanego STAR oraz systemu do autoinspekcji stanu satelity zwanego VIBE. Celem misji jest przetestowanie teleskopu STAR oraz technologii VIBE w warunkach kosmicznych i podniesienie poziomu gotowości technologicznej do najwyższego, dziewiątego poziomu. W tym celu sprawdzony zostanie wpływ warunków panujących w kosmosie (próżnia, wahania temperatur, wysokie promieniowanie, mikrograwitacja) na elementy teleskopu, elektronikę znajdującą się na pokładzie oraz na jakość zbieranych danych.” – czytamy w komunikacie PAP. 

Matryca teleskopu STAR umożliwia mu wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 25 metrów na jeden piksel, a także zapewnia duże pole widzenia (102,4 x 76,8 km). Właściwości te pozwalają szybko gromadzić dane dotyczące m.in. zmian klimatu, katastrof naturalnych, rolnictwa, migracji ludności czy przemieszczania się wojsk. 

Z kolei system optyczny VIBE to jedna z konfiguracji systemu Spacecraft Health Scanner (SHS) opracowanego przez polską firmę Scanway. Jest to system wizyjny stosowany w autonomicznej diagnostyce nanosatelity, znajdująca się na rozkładanej dece. Kamera systemu zbiera obrazy i wysyła je do komputera pojazdu kosmicznego, z którym jest połączona. Zgromadzone obrazy są również analizowane za pomocą sztucznej inteligencji, wykrywającej różne uszkodzenia, w tym m.in. mogące pojawić się na panelach słonecznych. 

„Przed integracją satelity z rakietą systemy STAR oraz VIBE zostały wielokrotnie przetestowane w celu sprawdzenia poprawności działania. Testy zostały przeprowadzone w laboratorium firmy oraz niezależnej instytucji naukowej w Niemczech; m.in. zostały wykonane testy wibracyjne oraz testy w termicznej komorze próżniowej. Dodatkowo Scanway przeprowadził balonowe testy stratosferyczne, w których do gondoli balonu został podczepiony testowany ładunek (komputer pokładowy, teleskop STAR oraz system VIBE) i wysłany na wysokość około 35 km. Testy stratosferyczne pozwalają przetestować badane elementy w warunkach niskiego ciśnienia, niskiej temperatury oraz podwyższonego promieniowania kosmicznego, które może bardzo może wpływać na działanie systemów elektronicznych.” – pisze dalej PAP.

3 stycznia 2023 roku można zapisać w kalendarium wyjątkowych wydarzeń polskiego sektora kosmicznego. Wysłany w kosmos system VIBE firmy Scanway jest pierwszym polskim instrumentem optycznym biorącym udział w takiej misji. VIBE będzie prowadził autoinspekcję infrastruktury orbitalnej przez trzy miesiące, czas ten może zostać wydłużony, gdyby zaszła taka potrzeba. 

O przygotowaniach do misji Evertiq informował w grudniu 2021 roku: Polsko-niemiecka misja satelitarna STAR VIBE trafi na orbitę już w 2022 roku.

Scanway tworzy 30-osobowy zespół specjalistów z zakresu technologii obserwacyjnej. Firma projektuje i wdraża systemy wizyjne dla przemysłu i kosmosu, które umożliwiają obserwację dowolnego obiektu lub obszary w sposób precyzyjny, ciągły, z dokładnością o wiele większą niż ta, którą zapewnia ludzkie oko. Firma wiedzę i umiejętności zdobyła w zakresie ponad 200 technologii przemysłowych, ma również doświadczenie we współpracy z setkami zakładów produkcyjnych.

Założycielem i Prezesem Zarządu Scanway jest Jędrzej Kowalewski, ekspert od mobilnych systemów wizyjnych, optomechatroniki, robotyki, teleoperacji oraz technologii kosmicznych.

Scanway prowadzi obecnie rekrutację na stanowisko inżyniera optycznego i mechatronika. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama