reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Epec buduje inteligentną fabrykę w Finlandii

Fińska firma technologiczna Epec buduje nową, inteligentną i zrównoważoną fabrykę w Seinäjoki w Finlandii. ESF1 (Epec Smart Factory 1) będzie składała się z trzykondygnacyjnej przestrzeni biurowej i 8500 m2 powierzchni fabrycznej.

Po zakończeniu rozpoczętej wiosną tego roku budowy, siedziba firmy Epec z działami badawczo-rozwojowymi, inżynieryjnymi, wsparcia i produkcji zostanie przeniesiona do nowej lokalizacji. Nastąpi to najprawdopodobniej pod koniec 2023 roku. Fińska firma technologiczna posiada również biura w Tampere, Turku i Kuopio w Finlandii, a także w Szanghaju w Chinach. Budowa ESF1 rozpoczęła się wiosną 2022 r.

„Inwestycja ta jest znacząca dla Epec, ponieważ umożliwia silny wzrost, którego obecnie doświadczamy.” — mówi Jyri Kylä-Kaila, dyrektor zarządzający Epec – „Cyfryzacja i elektryfikacja szybko zwiększają swój udział w sektorze maszyn nieporuszających się po drogach oraz pojazdów użytkowych, co otworzyło nowe, rozwijające się rynki dla firmy Epec. Dzięki najnowocześniejszej fabryce będziemy w stanie sprostać rosnącemu popytowi i coraz bardziej rygorystycznym wymaganiom klientów, na przykład w zakresie procesów produkcyjnych. Region Finlandii Zachodniej posiada klaster technologiczny, który wspiera działalność operacyjną, a centrum wzrostu w Seinäjoki zapewnia dobre ramy dla działalności rozwojowej.”

Epec jest dostawcą systemów opracowującym. Zajmuje się również produkcją elektroniki oraz oprogramowania dla maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach (NRMM) oraz pojazdów użytkowych. Produkty Epec to m.in. jednostki sterujące, wyświetlacze, czujniki, jednostki dystrybucji zasilania i jednostki telematyczne. Do klientów firmy należą Ponsse, Metso, Sandvik, Husqvarna i Liebherr.

ESF1 została zaprojektowana w duchu dążenia do neutralności emisji dwutlenku węgla podczas użytkowania, a także z myślą o zrównoważeniu procesów produkcyjnych. Na dachu fabryki zainstalowanych zostanie 800 paneli fotowoltaicznych, które będą wytwarzały energię elektryczną. Części wspólne będą ogrzewane systemem geotermalnym, ciepło wytwarzane przez fabrykę będzie odzyskiwane przez igłowe wymienniki ciepła, a zapotrzebowanie na energię chłodniczą będzie zmniejszone przez aluminiową kratkę na ścianie biurowej. Cała energia elektryczna i grzewcza będzie pochodziła zatem ze źródeł odnawialnych.

„Produktywność fabryki zostanie zmaksymalizowana poprzez symulację i optymalizację przepływów produkcji i materiałów, wykorzystując przy tym możliwości oferowane przez cyfryzację i marnotrawstwo energii” — mówi Eeva Koskela, dyrektor ds. łańcucha dostaw w firmie Epec, która kieruje projektem – „W praktyce cyfryzacja oznacza w tym przypadku wysoki poziom automatyzacji, wykorzystania danych, robotyki i inteligentnej automatyki budynkowej. Szczególną uwagę zwrócono również na bezpieczeństwo i komfort pracy. Ogólnie rzecz biorąc, technologia testowania i produkcji jest najnowocześniejsza. Nowe i nowoczesne zakłady produkcyjne zapewniają Epec doskonałe możliwości nie tylko do dalszego rozwoju, ale i rozwoju naszej działalności, poszerzania portfolio produktów oraz zwiększania naszych mocy produkcyjnych. Na działce jest również dużo miejsca na rozbudowę, aby uwzględnić przyszły wzrost”.

W ostatnich latach firma Epec zaczęła szybko się rozwijać. W latach 2019-2022 liczba zatrudnionych osób wzrosła niemal o 70%. Potrzeby kadrowe jednak wciąż są duże i stale rosną. W nowej fabryce będzie początkowo pracował zespół liczący 250 osób. Firma bierze również pod uwagę rozbudowę w przyszłości. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1