reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PGE
Przemysł elektroniczny |

PGE podda recyklingowi instalacje OZE

Polska Grupa Energetyczna poinformowała w komunikacie prasowym o otwarciu Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Nowy ośrodek zajmie się opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań mających przysłużyć się optymalnemu wykorzystaniu odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz doprowadzić do odzysku cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.

„Centrum GOZ to kolejny realizowany przez nas element transformacji regionu bełchatowskiego. W zeszłym roku otworzyliśmy Centrum Rozwoju Kompetencji, które jest wsparciem dla pracowników sektora węglowego w nabyciu nowych kompetencji. Dzięki powstałemu Centrum GOZ stworzymy nowe miejsca pracy i kolejne możliwości rozwoju dla naszych pracowników. Jestem przekonany, że unikalny na skalę krajową ośrodek, przyciągnie do Bełchatowa wielu specjalistów, i odegra istotną rolę w jego rozwoju. Rola Gospodarki Obiegu Zamkniętego stale rośnie. W Grupie PGE powołaliśmy specjalny segment realizujący zadania z zakresu zamykania obiegu surowców a Centrum GOZ wpisuje się w założenia naszej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.” – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W czasach, gdy zaczynamy wykorzystywać coraz więcej ekologicznych rozwiązań, a firmy, korporacje i osoby prywatne stawiają na samowystarczalność, budując biurowce, fabryki i domy w duchu zielonej energii, zaczyna pojawiać się niezbyt dostrzegany wcześniej problem odpadów zawierających cenne surowce. Tym samym, PGE postanowiło stworzyć Centrum, którego głównym zadaniem będzie wypracowanie technologii przetwarzania odpadów, odzysku surowców i wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów, a także opracowanie specjalistycznych rozwiązań dla Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), dedykowanych do instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych. Inwestycja stanowi ważny ośrodek rozwoju innowacji – czytamy w komunikacie. 

Dla lepszych efektów badań, Centrum będzie współpracowało z ośrodkami naukowymi. Na ten moment, ośrodek PGE został podzielony na kilka działów: Dział Badań i Rozwoju (Sekcja Recyklingu i Odzysku Surowców oraz Sekcja Technologii Produkcji), Dział Laboratoriów i Dział Zakładowej Kontroli Produkcji.

„Uruchamiając Centrum GOZ jako specjalistyczny ośrodek badawczy, stawiamy na zwiększenie potencjału innowacyjnego i wdrożeniowego dla procesów odzysku surowców. Dobór odpowiednich technologii, z jednoczesną troską o przyrodę i klimat oraz efektywność biznesowa to wyzwania dla specjalistów z wielu obszarów, które integruje nasze centrum badawcze. Mając na uwadze wyzwania wynikające z transformacji energetyki, planujemy również kolejne etapy rozwoju naszych zasobów, w tym specjalistycznego zaplecza laboratoryjnego. Chcemy również postawić na współpracę ze światem nauki, aby w synergii pochylać się na przedsięwzięciami naukowo-badawczymi, w celu wypracowywania nowatorskich i komercyjnych rozwiązań. Naszym zadaniem jest osiągnięcie realnych efektów biznesowe wynikających z wdrożonych projektów.” – mówił Lech Sekyra, prezes zarządu spółki PGE Ekoserwis.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama