reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Trendforce
Analizy |

Spadek przychodów w branży projektowania układów scalonych

Całkowity przychód 10 największych firm projektowych IC w trzecim kwartale 2022 roku wykazał spadek o 5,3%, porównując kwartał do kwartału – informuje TrendForce. Firma Broadcom powróciła na drugie miejsce rankingu przychodów, wyprzedzając NVIDIĘ i AMD.

Światowej rangi firma analityczna TrendForce informuje, że dynamika generowania przychodów przez globalną branżę projektowania układów scalonych spadła w trzecim kwartale 2022 roku. Głównymi czynnikami stojącymi za tym spadkiem była bez wątpienia inwazja Rosji na Ukrainę, niedawne restrykcje covidowe w Chinach, trwająca inflacja, a także korekty inwentaryzacyjne. 

Tym samym, całkowity przychód 10 największych światowych domów projektowych układów scalonych wyniósł 37,38 mld USD w trzecim kwartale 2022 r., co oznacza spadek Q/Q o 5,3%. 

Pierwsze miejsce w rankingu 10 najlepszych gigantów projektujących układy scalone pod względem przychodów za 3Q22 utrzymał Qualcomm. Broadcom wrócił na drugie miejsce, wyprzedzając NVIDIĘ i AMD, które spadły odpowiednio na trzecie i czwarte miejsce z powodu słabnącego popytu na komputery PC i maszyny do wydobywania kryptowalut.

Patrząc na okres od 4Q22 do 1Q23, TrendForce uważa, że ze względu na trwającą inflację działania promocyjne związane z końcem roku świątecznego nie przyczynią się do znaczącego wzrostu ogólnego popytu na elektronikę użytkową. Analitycy zauważają, że więcej czasu potrzeba również na dostosowanie poziomu zapasów do strony popytowej rynku półprzewodników. Te dwa kwartały będą zatem bardzo trudne dla firm zajmujących się projektowaniem układów scalonych. Istnieje również wysokie prawdopodobieństwo, że odnotują ujemne wyniki przychodów Q/Q. 

TrendForce zaznacza jednak, że giganci projektujący układy scalone, mogą też wykorzystać okres spowolnienia, aby obniżyć poziom zapasów, jednocześnie podnosząc poziom gotówki. Mogą również wprowadzać swoje produkty do innych segmentów zastosowań, zwłaszcza centrów danych i elektroniki samochodowej. W ten sposób byliby lepiej przygotowani na przyszłe ożywienie całego przemysłu półprzewodników.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama