reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iakovlev dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Holandia planuje nowe ograniczenia sprzedaży sprzętu do produkcji chipów w Chinach

Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, informuje, że Holandia planuje zaostrzyć kontrole związane z eksportem sprzętu do produkcji Chipów w Chinach. Umowa może zostać ogłoszona w przyszłym miesiącu.

Sama holenderska firma ASML Holdings NV, zajmująca się produkcją sprzętu do produkcji półprzewodników, tylko w zeszłym roku osiągnęła ponad 2 mld euro ze sprzedaży swoich produktów klientom w Chinach.

Należy jednak zaznaczyć, że od 2018 roku rząd holenderski wstrzymał licencję ASML na eksport najbardziej zaawansowanych maszyn firmy do Chin, pisze Reuters. Dopatrzono się w nich bowiem „podwójnego zastosowania” i potencjalnego użycia ich w przemyśle wojskowym.

W zeszłym miesiącu Liesje Schreinemacher, minister handlu w Królestwie Niderlandów, powiedziała, że prowadzi rozmowy z rządem USA na temat nowych ograniczeń eksportowych dotyczących sprzedaży sprzętu półprzewodnikowego do Chin. Według Bloomberga porozumienie może zostać osiągnięte w styczniu, a to oznaczałoby kolejne ograniczenia dla sprzedaży AMSL do Chin.

Akcje ASML spadły o 0,2% do 563,00 euro 8 grudnia, pisze Reuters.

„Ta wiadomość nie będzie całkowitym zaskoczeniem dla rynku” – powiedział analityk Citi, Amit Harchandani. Zauważył on, że ASML w październiku wskazało, że ok. 5% całkowitego portfela zamówień było pośrednio zagrożonych ograniczeniami nałożonymi przez USA.

Chiny są trzecim co do wielkości partnerem handlowym Holandii po Niemczech i Belgii.

Zapowiadane ograniczenia są pokłosiem październikowych zarządzeń Administracji Bidena dotyczących kontroli eksportu, mających na celu odcięcie Chin od niektórych układów półprzewodnikowych wyprodukowanych w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu narzędzi amerykańskich.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama