reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Imec
Biznes |

Podpisano belgijsko-japońskie memorandum o współpracy w zakresie półprzewodników

Belgijski imec i japoński Rapidus podpisały wczoraj w Tokio memorandum o współpracy w zakresie zaawansowanych technologii półprzewodnikowych. Planowana współpraca popierana jest przez rząd Flandrii i japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Imec, centrum badań i innowacji w dziedzinie nanoelektroniki i technologii cyfrowych z Leuven, oraz Rapidus, nowo założona firma produkująca półprzewodniki w Japonii, podpisały memorandum o współpracy (MOK). W ramach umowy imec i Rapidus zamierzają nawiązać długoterminową i zrównoważoną współpracę w zakresie zaawansowanych technologii półprzewodnikowych. Otrzymanie rządowego wsparcia przez memorandum potwierdza zaangażowanie obu krajów we wzmacnianie przemysłu półprzewodników.

„Flandria szczyci się eksperckim know-how w dziedzinie nanotechnologii, skupionym wokół pięciu uniwersytetów, a także centrum badawczego nanotechnologii imec. Nasz region ma wszystkie elementy składowe dla innowacji i zastosowań mikro i nanotechnologii.” - mówił Jan Jambon - „Rząd Flandrii w pełni popiera ambitną współpracę podpisaną dzisiaj między imec a firmą półprzewodnikową Rapidus. Międzynarodowe partnerstwa są – bardziej niż kiedykolwiek – kluczem do zwiększenia naszej konkurencyjności, jeśli chodzi o mikro i nanochipy”.

Rapidus planuje masową produkcję chipów technologią 2-nanometrową w drugiej połowie tej dekady. Imec zamierza wspierać japońską firmę w badaniach i rozwoju nowoczesnych technologii. Zgodnie z ideą strategicznego partnerstwa, Rapidus ma zostać głównym partnerem w wiodącym programie zaawansowanej nanoelektroniki imec. Memorandum daje nadzieję na wzmocnienie regionalnych ekosystemów półprzewodników, w szczególności ekosystemu w Japonii.

„Z zadowoleniem przyjmujemy MOC między firmą imec, która utworzyła jeden z czołowych ekosystemów badawczo-rozwojowych w zakresie półprzewodników w UE, a firmą Rapidus, przyszłą bazą produkcyjną półprzewodników nowej generacji w Japonii. Oczekujemy, że podpisany MOC, we współpracy z prawie utworzonym Leading-edge Semiconductor Technology Center (LSTC), przyczyni się do ustanowienia projektów i bazy produkcyjnej dla półprzewodników nowej generacji pod koniec lat 20. XXI wieku oraz do wzmocnienia odporności łańcucha dostaw półprzewodników w podobnie myślących krajach i regionach” – mówił Yasutoshi Nishimura, Minister Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Imec wykorzystuje swoją nowoczesną infrastrukturę badawczo-rozwojową oraz zespół ponad 5000 pracowników i badaczy do prac badawczo-rozwojowych w zakresie zaawansowanego skalowania półprzewodników i systemów, fotoniki krzemowej, sztucznej inteligencji, technologii komunikacji i wykrywania wykraczających poza 5G oraz w dziedzinach zastosowań takie jak zdrowie, nauki przyrodnicze, mobilność, przemysł 4.0, rolno-spożywczy, inteligentne miasta, zrównoważona energia, edukacja, etc. Główna siedziba firmy znajduje się w belgijskim Leuven, inne ośrodki badawcze mieszczą się również w innych miastach Belgii, Holandii i USA, a biura ponadto w Chinach, Indiach, Tajwanie i Japonii. W 2021 r. przychody imec (P&L) wyniosły 732 mln euro.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama