reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PAP MediaRoom, GlobalLogic
Nauka i technologie |

GlobalLogic ufundowało laboratorium Politechnice Koszalińskiej

Spółka należąca do grupy Hitachi ufundowała na Wydziale Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej GlobalLogic IoT Lab, w którym studenci będą mogli poszerzać praktyczne umiejętności z zakresu internetu rzeczy.

GlobalLogic ma w Koszalinie swój oddział, w którym zatrudnionych jest 200 inżynierów, a znaczna większość z nich to absolwenci Politechniki Koszalińskiej. Z tych też względu firma podjęła decyzję o zainwestowaniu w kształcenie przyszłych specjalistów i zainaugurowała wraz z uczelnią program Smart Start. Nowootwarte laboratorium jest czwartym ufundowanym przez GlobaLogic w Polsce, wcześniejsze powstały we Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie.

Jak czytamy w PAP Media Room, laboratorium zostało wyposażone w 16 stanowisk dydaktycznych, umożliwiających tworzenie urządzeń IoT i pracę na stworzonych przez GlobalLogic modułach edukacyjnych na bazie mikroprocesora zintegrowanego z zestawem czujników (żyroskop, akcelerometr, kompas, czujnik temperatury oraz wilgotności), komunikujących się poprzez Ethernet oraz magistralę CAN bus. PAP podaje dalej, że w laboratorium przygotowano również trzy stanowiska montażowo-pomiarowe, wyposażone m.in. w stacje lutownicze, zasilacze laboratoryjne, a także analogowy i cyfrowy sprzęt pomiarowy na potrzeby budowania i lutowania modułów IoT, gdzie studenci będą konstruować moduły internetu rzeczy, a następnie tworzyć dla nich oprogramowanie.

„Sprzęt IoT to obecnie na przykład systemy wykorzystywane w domu do sterowania temperaturą, wilgotnością czy oświetleniem. Studenci będą mogli takie rozwiązania projektować w laboratorium, a jednocześnie też poznawać tajniki komunikacji bezprzewodowej, by sterować tymi urządzeniami za pomocą smartfona. Stworzą również rozbudowane systemy wspomagania decyzji, a nawet systemy sztucznej inteligencji (AI)” – mówił Rafał Bąk, kierownik projektu IoT Lab w GlobalLogic Koszalin.

Według rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. PK dr hab. Danuty Zawadzkiej GlobalLogic IoT Lab będzie miejscem, w którym rozpoczną się kariery zawodowe wielu osób, to tam przecież będą odbywały się zajęcia nie tylko dla studentów, ale również dla uczniów szkół średnich, a w przyszłości być może również dzieci młodszych.

Istotnym punktem działalności laboratorium będzie intensywna współpraca biznesu z edukacją. Studenci będą mogli pozyskać praktyczne umiejętności, poznając rzeczywiste problemy, z którymi mierzy się GlobalLogic i starając się znaleźć dla nich jak najlepsze rozwiązania.

„W ramach projektu Smart Start prowadzimy zajęcia ze studentami, przekazując im wiedzę teoretyczną z danego obszaru technologicznego. GLobalLogic stworzyło również akademie wokół obszarów technologicznych - zaawansowane programy rozwoju kompetencji, które trwają od trzech do sześciu miesięcy. Absolwenci akademii są wdrażani do programów stażowych, gdzie pracują także przy projektach komercyjnych, budując do nich narzędzia okołoprojektowe. Dzięki temu uczą się, jak pracować w projektach biznesowych” – tłumaczył Piotr Bartkiewicz, dyrektor koszalińskiego oddziału GlobalLogic.

GlobalLogic zatrudnia ok. 30 tys. osób na całym świecie, z czego 12 tys pracuje w Europie. W Polsce firma zatrudnia ok. 2200 inżynierów, którzy szukają rozwiązań informatycznych dla klientów z branży przemysłowej, bankowej, motoryzacyjnej czy medycznej. Jest to zarazem drugi po Ukrainie największy oddział GlobalLogic w Europie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama