reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Intel otworzył laboratorium AI w Golądkowie

Producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów ogłosił otwarcie laboratorium AI w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie w ramach programu AI for Future Workforce. Poprzez centrum Intel chce przygotowywać młodzież oraz przyszłych pracowników z sektora rolniczego do pracy z innowacyjnymi technologiami.

Laboratorium Sztucznej Inteligencji zostało sfinansowane przez Intel. Składa się z kilkunastu potężnych komputerów z oprogramowaniem przeznaczonym do tworzenia algorytmów AI.

Laboratorium ma być wykorzystywane do nauki. Będą mogli z niego korzystać również studenci, którzy chcieliby zająć się tworzeniem innowacyjnych projektów wykorzystujących wykorzystujących sztuczną inteligencję w oparciu o ogólnodostępne, a także darmowe rozwiązania i biblioteki programistyczne, takie jak Open Vino, Tensor Flow, OpenCV czy Pytorch – czytamy w komunikacie Intela. 

"Tak jak dziś trudno sobie wyobrazić wykonywanie jakiejkolwiek pracy bez komputerów, tak w niedalekiej przyszłości to samo może dotyczyć sztucznej inteligencji. Już teraz widzimy zapotrzebowanie na wdrażanie technologii we wszystkich sektorach gospodarki. Mamy nadzieję, że miejsca takie jak to pozwolą naszej młodzieży stanąć na czele globalnej rewolucji cyfrowej." – mówił Bartosz Ciepluch, wiceprezes Intel Group's Data Centre & AI.

Intel w swoim newsroomie pisze, że Polska jest światowym pionierem w sektorowym podejściu do edukacji i szkoleń opartym na programie AI for Future Workforce, który jest częścią projektu Intel Digital Readiness. Polska była jednym z trzech pilotażowych krajów w tym projekcie. Obecnie program realizowany jest w 25 krajach, a do tej pory uczestniczyło w nim już ponad 250 000 uczniów. 

Firma zakłada, że w Polsce w 2022 roku jej działania umożliwią przeszkolenie ponad 200 nauczycieli i 3000 uczniów. 

"Otwarcie pracowni INTEL w szkole rolniczej w Goladkowie jest kontynuacją myśli patronki szkoły Jadwigi Dziubińskiej. Rolnictwo jest dziedziną nowoczesną, a dziś szczególnie potrzebuje cyfryzacji" – mówił Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa – "Europejski Zielony Ład wymaga ograniczenia stosowania środków ochrony roślin, stosowania rolnictwa precyzyjnego i tutaj cyfryzacja jest niezbędna".


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2