reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PixabayGeralt
Biznes |

Po trzech kwartałach Creotech Instruments notuje przychody w wysokości 24,5 mln zł

Polski producent systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki poinformował dziś, że jego przychody po trzech kwartałach 2022 r. osiągnęły ogółem 24,5 mln zł, czyli utrzymały stabilny poziom względem analogicznego okresu zeszłego roku, gdy to spółka osiągnęła 28,8 mln zł.

Przychody netto ze sprzedaży od stycznia do września Creotech Instruments wyniosły ok. 15 mln zł, a w samym trzecim kwartale ponad 4,7 mln zł, czytamy w komunikacie.

„Silna intensyfikacja prac badawczo-rozwojowych, jak również rozbudowa działu Business Development oraz inflacyjny wzrost kosztów, odczuwalny przede wszystkim poprzez presję podwyżkową doprowadziły do odnotowania straty w bieżącym roku. Jednocześnie obserwujemy coraz silniejsze zainteresowanie naszymi strategicznymi produktami, przede wszystkim platformą mikrosatelitarną HyperSat, co utwierdza nas w przekonaniu o wyborze właściwego kierunku rozwoju.  Żeby odnieść sukces na tym rynku trzeba wyprzedzić konkurencję – stąd tak dynamiczn inwestycje w działalność B+R. W ostatnich miesiącach zawarliśmy ponadto kilka ważnych kontraktów, które z pewnością pozwolą nam wejść na wyższy poziom w segmencie kwantowym.” – ocenia Maciej Kielek, Wiceprezes ds. Finansowych w Creotech Instruments – „Mamy tutaj konkretny plan działania. Liczymy, że wzrost zdolności sprzedażowych satelitów pozwoli nam na skokowy wzrost skali biznesu. Naszym celem jest rozszerzenie działalności spółki na rynkach zagranicznych.”

Jak informuje Creotech Instruments w komunikacie, spółka przeniosła w lipcu swoje akcje na Główny Rynek GPW w Warszawie, co poprzedziła udaną ofertą publiczną na prawie 40 mln zł.

W tym roku Creotech Instruments zostało wybrane do dwóch ważnych projektów. Pierwszy z nich dotyczy budowy komputera kwantowego dla Komisji Europejskiej, a drugi budowy polskiego komputera kwantowego, który ma powstać w HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Spółka ma również w planach wyniesienie na orbitę okołoziemską satelity EagleEye, który byłby oparty na opracowanej przez Creotech Instruments platformie mikrosatelitarnej HyperSat.

„Mamy już zakontraktowaną rakietę, która wyniesie satelitę na orbitę. Będzie to prawdopodobnie rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Wyniesienie EagleEye na orbitę okołoziemską planujemy na przełomie roku 2023/2024. Aktualnie wszystko idzie zgodnie z planem. Mamy jednak przygotowane drugie okno startowe w pierwszym kwartale 2024.” – mówił Grzegorz Brona, Prezes Zarządu w Creotech Instruments S.A.

Grzegorz Brona dodał również, że następnym krokiem spółki będzie finalizacja przedsięwzięcia dotyczącego satelitów obserwacyjnych dla segmentu obronności, którą  Creotech Instruments realizuje w ramach projektu Polish ImAging SaTellites (PIAST). Prezes zarządu ocenił projekt jako jeden z kluczowych dla spółki. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2