reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Synektik z rekordowymi przychodami i zyskiem

Grupa Synektik ogłosiła wczoraj, że w zakończonych 12 miesiącach 2021 roku finansowego zwiększyła sprzedaż o 30%, do rekordowych 166,9 mln zł, a znormalizowana EBITDA za 12 miesięcy wzrosła o 38%, czyli do 31,7 mln zł.

W komunikacie czytamy również, że o 28% wzrósł też zysk netto, osiągając 10,7 mln zł netto. Z kolei w IV kwartale poprzedniego roku finansowego, grupa wypracowała 54,8 mln zł przychodów, a także 12,8 mln zł znormalizowanej EBITDA. Daje to odpowiednio o 13% i 73% wyższy wynik niż przed rokiem.

Synektik określił, że kluczowy wpływ na wzrost przychodów i zysków grupy w czwartym kwartale oraz okresie 12 miesięcy 2021 r. fin. miały wyniki segmentu sprzedaży zaawansowanych urządzeń medycznych oraz usług. Podkreślono, że w ostatnim kwartale roku przychody segmentu wzrosły o 17%, do niemal 52 mln zł, a od początku roku jego sprzedaż zwiększyła się o 38%, do 139,3 mln zł. 

Największe znaczenie w tym segmencie ma robotyka chirurgiczna. W samym IV kwartale 2021 roku, Synektik zawarł umowy na dostarczenie 6 systemów da Vinci polskich i czeskich szpitali.

Zamówienia na systemy da Vinci wciąż rosną, o czym Evertiq ostatnio pisał: Synektik z kolejnym kontraktem w listopadzie.

Synektik w swoim komunikacie pisze, że w 2021 roku w samej Polsce wykonano 3 tysiące zabiegów w asyście robotów chirurgicznych da Vinci. Jest to liczba o 62% wyższa niż rok wcześniej. Natomiast w Czechach i na Słowacji od lutego do września tego roku, takich zabiegów było 4,3 tys. Grupa podkreśla, że popularyzacja tych rozwiązań miała wyraźny wpływ na zakończony rok finansowy, gdyż przychody ze sprzedaży usług (gwarancyjno-serwisowych, IT) oraz dostaw zużywalnych instrumentów i akcesoriów wzrosły o 257%, do 59,8 mln zł.

„Strategiczny wzrost w kierunku sprzedaży zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla terapii medycznej przynosi zakładane efekty, zarówno w postaci wzrostu sprzedaży i zysków, jak i rosnącego udziału powtarzalnych przychodów i dochodów w wynikach Grupy. Stabilne wpływy z tytułu realizacji często wieloletnich umów m.in. zwiększają potencjał dywidendowy Grupy, jak i zapewniają nam komfort finansowy dla realizacji strategicznych projektów rozwojowych.” - odniósł się w komunikacie Cezary Kozanecki, założyciel i prezes Synektik.

W komunikacie grupy czytamy również, że w zakończonym roku finansowym Synektik pozyskał zamówienia na dostawę sprzętu medycznego o rekordowej wartości 123,5 mln zł, co oznacza 27% wzrost rok do roku. Wzrosła też wartość otwartych projektów sprzedażowych (o różnym stopniu zaawansowania) na koniec września 2021 roku wyniosły 63,5 mln, a w 2022 w analogicznym okresie już 104,8 mln zł. Dobrym prognostykiem jest również wynik łącznej wartości backlogu grupy oraz  aktywnych ofert na koniec września 2022 r., które osiągnęły wartość 166,9 mln zł, podczas gdy rok temu było to 81,6 mln.

„Mamy podstawy by zakładać, że obecny rok finansowy w pełni unaoczni biznesowy potencjał segmentu sprzedaży zaawansowanych urządzeń medycznych oraz usług, wzmocniony ekspansją na rynki robotyki chirurgicznej w Czechach i na Słowacji. Oczekujemy, że zarówno w obszarze sprzedaży nowych urządzeń, jak i powtarzalnych biznesach usługowym oraz dostaw instrumentów i akcesoriów 2022 rok finansowy będzie stać pod znakiem zauważalnych wzrostów skali działalności.” – mówił Dariusz Korecki, wiceprezes Synektik.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama