reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

APS Energia z dynamicznym wzrostem

Polski producent systemów zasilania energetycznego ma za sobą niezwykle udany trzeci kwartał 2022 roku. Zakończył go dwucyfrowym wzrostem przychodów ze sprzedaży i trzy cyfrową dynamiką zysków.

APS Energia poinformowała w nadesłanej informacji prasowej o skokowym wzroście. Spółka informuje, że w III kwartale 2022 roku wypracowała 45,9 mln zł skonsolidowanych przychodów, zwiększając wartość sprzedaży o blisko 72% w ujęciu r/r. Zyski rosły jeszcze dynamiczniej – EBIT wzrósł o 153% do 7,1 mln zł, a zysk netto o 195%, czyli do blisko 5 mln zł.

Czytamy dalej, że narastająco po 9 miesiącach 2022 roku APS Energia osiągnęła 106,1 mln zł przychodów, czyli 88% więcej niż rok temu. Wynik operacyjny natomiast wyniósł 1,9 mln zł, a zysk netto przekroczył 1,3 mln zł. Należy podkreślić, że w tym samym okresie 2021 roku odnotowano wyraźne straty: -2,55 mln zł i -3,26 mln zł.

Względem zeszłego roku poprawił się również przepływ pieniężny z działalności operacyjnej. Od stycznia do września tego roku wniósł 4,7 mln zł, podczas gdy rok temu było to ujemne -6,1 mln zł. Z końcem września odnotowano również wzrost o 116% (9,7 mln zł), jeśli chodzi chodzi o środki pieniężne do dyspozycji i ich ekwiwalenty.

„Pomimo trudnego otocznia rezultaty za trzy kwartały tego roku są znacząco lepsze niż osiągnięte przed rokiem. Dotyczy to wszystkich spółek z naszej grupy, począwszy od ENAP-u, poprzez inne podmioty zależne działające w Czechach, Kazachstanie czy Polsce. Wyraźna poprawa wyników jest przede wszystkim efektem konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju.” – mówił Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

Polski producent informuje również, że największy udział w tegorocznych wynikach (styczeń-wrzesień) miał segment zasilania – 49,2 mln zł przychodów (+44% r/r) oraz 12,9 mln zł zysku segmentu (+32 proc. r/r). Duże znaczenie na wynik miał również segment usług energetyki przemysłowej, który  dołożył odpowiednio 25,3 mln zł (+159%) oraz 3,3 mln zł zysku segmentu (+162%).

Również nie bez znaczenia pozostał eksport. W tym roku stanowił on ok. 61% ogólnych przychodów, podczas gdy rok temy było to niespełna 53%.

APS Energia optymistycznie spogląda również w kierunku dalszego rozwoju. Wiele możliwości widzi np. trakcji i transporcie, magazynach energii, a także w energetyce jądrowej. Jest to ściśle związane z przyjętą przez rząd polski Polityką Energetyczną naszego kraju do 2040 roku.

„W obszarze trakcji i transportu startujemy w bardzo dużych przetargach, gdzie wysoko oceniam nasze szanse. Przy tej okazji warto wspomnieć, że kończymy pracę nad nowymi napędami dużej mocy dla lokomotyw. Interesująco zapowiada się nasz projekt w sektorze magazynów energii, które w związku z sytuacją na rynku energetycznym rozwijają się szybciej niż zakładaliśmy. Nie chcę na razie mówić o szczegółach, ale myślę, że pozytywnie zaskoczymy rynek autorskim rozwiązaniem w zakresie połączenia magazynowania energii i ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Nasze urządzenie może być najbardziej wydajne na rynku. Jesteśmy na finiszu badań nad tym projektem. Wszyscy wiemy i widzimy, że transformacja energetyczna, nabrała dużego tempa, i my w tej rewolucji będziemy mieli swój udział, w każdym jej zakresie. Potwierdzeniem tego jest chociażby nawiązanie współpracy z Westinghouse i KHNP, a wiec firmami, które będą odpowiadały za budowę pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce – mówi Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

W tym miesiącu APS Energia ogłosiła również zawarcie porozumienia o współpracy z Doosan Enerbility, która należy do grupy firm współpracujących z Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) w ramach Team Korea KHNP. Oznacza to, że polska spółka będzie obecna przy planach budowy elektrowni nuklearnej w Pątnowie. Nie jest to jednak jedyna umowa o współpracy APS Energii, ponieważ wcześniej podpisała porozumienie również z amerykańskim Westinghouse Electric Company dotyczące współpracy przy potencjalnej budowie sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, otwierając sobie tym samym drogę do uczestnictwa w przyszłych projektach, w których zostanie wykorzystana technologia AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

APS Energia SA to spółka założona w 1995 roku. W ciągu dwudziestu lat zdążyła przekształcić się w międzynarodową grupę kapitałową, która zatrudnia 370 osób w 7 krajach. Zajmuje się produkcją systemów zasilania dla sektora energetycznego, energetyki atomowej, nafty i gazu, ciepłownictwa, przemysłu, telekomunikacji, transportu i trakcji, medycyny, wojska i innych branż. Współpracuje również z krajowymi ośrodkami naukowymi i zagranicznymi.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama