reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Prime Batteries Technologies
Biznes |

EIT InnoEnergy zainwestuje w rumuńską spółkę Prime Batteries Technology

Europa Środkowa staje się europejskim liderem branży bateryjnej. EIT InnoEnergy zainwestował już w 300 podmiotów, m.in. w polską spółkę The Batteries. We wrześniu z inicjatywy funduszu powstał w Polsce program szkoleniowy EBA Academy.

„Pomagamy start-upom i już rozwiniętym firmom z Polski i Europy Środkowej osiągnąć globalny sukces. Dzięki temu nasz region ma szansę stać się światowym hubem innowacji, również w sektorze bateryjnym.” – mówił w komunikacie prasowym Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.

Rumuński Prime Batteries Technology zajmuje się opracowywaniem, produkcją i sprzedażą baterii litowo-jonowych, a także opracowywane zgodnie z wytycznymi systemy magazynowania energii. Dzięki wsparciu ze strony EIT InnoEnergy będzie mógł zwiększyć potencjał produkcji do poziomu 2 GWh w 2024 roku, do 8 GWh w roku 2026, a także powiększyć zespół. 

„Aktywnie inwestujemy w elektryfikację Europy, co pozwala wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne całego kontynentu i przyśpieszać jego zieloną transformację. Stale poszukujemy najlepszych technologii oraz najbardziej obiecujących firm, które wspieramy w rozwoju.” – mówił Diego Pavia, dyrektor generalny EIT InnoEnergy.

Dodajmy, że w Polsce EIT InnoEnergy zainwestował nie tylko w The Batteries, ale wspiera również spółkę Northvolt, która buduje na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego największą w Europie fabrykę bateryjnych magazynów energii. Fundusz przyczynił się również do utworzenia EBA Academy, programu mającego na celu podnoszenie kwalifikacji kadr z branży magazynowania energii i powiązanych z nią sektorów.

„Europa Środkowa ma szansę stać się globalnym hubem innowacji w sektorze bateryjnym, którego rozwój ma kluczowe znaczenie dla przyszłości elektrycznej motoryzacji. Popyt na baterie znacznie przewyższa aktualny potencjał produkcyjny europejskich rynków, które są dziś silnie uzależnione od importu niezbędnych do produkcji baterii surowców, w tym pierwiastków ziem rzadkich. Dlatego strategia UE zakłada szybkie nadrobienie zaległości na wszystkich etapach łańcucha dostaw – od wydobycia metali, przez produkcję baterii, po recykling. Jako EIT InnoEnergy realizujemy w sektorze bateryjnym ambitny program edukacyjny i inwestycyjny, dzięki czemu zarówno start-upy, jak i już rozwinięte firmy z Polski i Europy Środkowej mogą osiągnąć globalny sukces.” – podkreśla Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, aktualnie szacuje się, że tylko w ciągu najbliższych czterech lat wartość globalnego rynku baterii zwiększy się dwukrotnie. Tym samym do 2025 roku wartość europejskiego ekosystemu związanego z sektorem bateryjnym ma osiągnąć poziom 250 mld euro, zaś zgodnie z przyjętą przez Unię Europejską strategią, Europa ma stać się do tego czasu drugim po Chinach producentem baterii na świecie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama